Газопроводът Катар-Турция за газ към Европа през България отново е на дневен ред след смяната на властта в Сирия
Газопроводът Катар-Турция, дискусиите за който бяха спрени през 2009 г., може отново да се върне на дневен ред след падането на правителството на Башар Асад в Сирия.
Проектът не беше реализиран, тъй като Башар Асад отказа да разреши газопроводът да минава през сирийска територия. Този газопровод имаше за цел да зарежда с газ Европа като алтернатива на руския „Севрен поток“, но не беше реализиран заради отказа на Сирия да участва в проeкта. Заради стратегическата му роля в замяната на руския газ в Европа проектът беше подкрепен от САЩ, а доскорошният приятел на Запада Башар Асад беше обявен от Вашингтон за диктатор.
Малко след това, през 2011 г., в Сирия започна война срещу управлението на сирийския президент, която 14 г. по-късно приключи със свалянето му от власт от въоръжена опозиция, доминирана от джихадистите от „Хаят Тахрир ал Шам“ (бившият Фронт „Ал Нусра“ – клон на Ал Кайда в Сирия), призната за терористична групировка от САЩ и ООН. През всичките тези години джихадистите получаваха оръжия именно от държавите, заинтересовани проектът за газопровод да се случи.
„Сега този проект няма да срещне никакви политически пречки в региона, ако се постигне стабилност в Сирия“, според анализатора Бусра Зейнеп Йоздемир от мозъчния тръст SETA, цитирана от турската Анадолска агенция.
Тя обаче посочи, че голямото разстояние на газопровода оскъпява проекта, като подчерта, че цените на газа на международния пазар ще бъдат от решаващо значение за реализирането му.
„В сценария, съгласуван от държавите-членки на ЕС, където въглищните електроцентрали в ЕС и Турция ще бъдат заменени с електроцентрали на природен газ и потреблението на битов и промишлен газ ще нарасне, има голяма вероятност катарският газ да намери купувачи“, добави Йоздемир.
В допълнение, Ан-Софи Корбо, експерт в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет, подчерта няколко фактора, усложняващи стартирането на проекта: Сирия все още е далеч от стабилност и друг въпрос е дали Саудитска Арабия ще позволи на тръбопровода да преминават през нейната територия.
Анализаторът изтъкна, че много страни все още ще се нуждаят от природен газ до 2050 г., подчертавайки, че тръбопроводите, за разлика втечнения природен газ, са решение, което, след като бъде построено, изисква дългосрочен ангажимент.
Тя посочи, че Сирия все още е далеч от стабилност и независимо от търсенето на газ, това е важно за региона: „Междувременно американските износители на втечнен природен газ също се опитват да продават втечнен природен газ на европейския пазар. Така че това е надпревара. Друг е въпросът дали Саудитска Арабия ще позволи такъв тръбопровод да премине през страната.“
Според нея, ако турските играчи са склонни да подпишат тези споразумения, тогава ситуацията се променя.
„Те имат по-малко притеснения относно търсенето на газ от Турция и са щастливи да диверсифицират своите източници“, каза тя.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?