Connect with us

Hi, what are you looking for?

Вестник ЗОРАВестник ЗОРА

СВЯТ

Бурна реакция и животински страх на запад при появата на Рокетмен*

Путин подготви космически подарък на Ким

Визитата на Ким Чен-ун в Русия все още продължава, но основното вече се случи. Срещата с Владимир Путин на космодрума “Восточний” беше втората за четири години – но колкото и голяма да е разликата между 2019 г. и 2023 г., толкова е различен и смисълът на двете срещи. Първата, във Владивосток, беше опознавателна и не доведе до сериозно развитие на двустранните отношения. Отчасти вина за това има започналата няколко месеца по-късно пандемия – след нея Северна Корея, която вече претендира за титлата най-затворената държава в света, се затвори почти напълно от външния свят. И се отвори едва наскоро, когато и светът, и Русия вече бяха станали различни и Ким дойде при нас почти веднага.

И той не просто дойде, но заяви, че сега за страната му „на първо място са отношенията с Русия“. В историята на отношенията между двете страни подобни думи можеха да се чуят от устата на корейските лидери само през първото десетилетие след освобождението на Корея през 1945 г. – тогава династията Ким винаги спазваше учтива дистанция, не само балансирайки между Пекин и Москва, но също така подчертавайки собствения си суверенитет и важността на „самоподкрепата“. И сега Китай е не просто основен, но и почти пълен търговски партньор на КНДР, но интересът на Москва към Пхенян наистина е много сериозен. Не, Ким няма да се откаже от абсолютния суверенитет и стратегическа независимост, но изглежда, че е готов за най-сериозно сътрудничество и проекти, които преди това беше невъзможно да си представим в КНДР.

Фактът, че срещата се състоя на космодрума, разбира се, не е случаен: именно Ким направи КНДР космическа сила (въпреки че всичко беше подготвено при баща му). Ясно е, че Пхенян се нуждае от космически технологии за отбрана; корейците правят междуконтинентални балистични ракети, които могат да достигнат САЩ и да носят ядрен заряд. Не, Ким не е луд, че ще атакува Америка – Пхенян се нуждае от страхотно оръжие, за да защити собствената си държава и комунистическата си система. След разпадането на СССР и началото на реформите в Китай неговият дядо Ким Ир-сен разбира, че за да оцелее в новия свят, човек не трябва да зависи от никого в света не само в идеология и икономика, но и по отношение на оръжията. Неофициалният съветски ядрен чадър над КНДР изчезна и разчитането само на китайците беше рисковано – и КНДР създаде свои собствени ядрени оръжия и средства за доставката им. Като получи всички възможни санкции за това – и американски, и международни. КНР и Русия също участваха във въвеждането на последните, за което сега, разбира се, съжаляват. В крайна сметка е невъзможно едностранно премахване на санкциите, наложени от Съвета за сигурност на ООН, а в Съвета за сигурност дори не премахването, а само тяхното отслабване ще бъде блокирано от западните страни.

Да, Русия няма да напусне режима на санкции сега – не можем да си позволим да дадем повод на американците да избухнат в ООН. Но Русия ще заобиколи тези санкции, без да го рекламира. В какви области? Почти навсякъде начин, защото настоящите санкции всъщност забраняват на КНДР почти всяка външна икономическа дейност и получаване на чуждестранна валута. В каквато и посока да се развиват отношенията, ще попадне под санкции. Но сега Русия и нашият бизнес нямат какво да губят: вече сме подложени на сериозен санкционен натиск. Но може да се придобие много.

Конкретните споразумения, постигнати на преговорите между Путин и Ким, естествено са неизвестни – и не само защото и двете страни не искат Западът да разбере за бъдещи проекти преди да му дойде времето, но и защото КНДР обикновено пази всяка подобна информация в тайна (винаги, дори преди каквито и да било санкции). Има обаче много вярна информация, че Путин е предложил да обучи и изстреля първия севернокорейски космонавт в космоса, за голяма радост на корейския лидер. Но има и много интересни проекти на земята.

Не, не говорим за изпращане на стотици хиляди войници от Корейската народна армия на украинския фронт – всичко това е от сферата на троленето и фантазията. Но корейските боеприпаси и някои артилерийски разработки могат да бъдат полезни, въпреки че това далеч не е основното в нашите връзки. Хиляди и дори десетки хиляди севернокорейски строители (и някои от тях са много квалифицирани) ще бъдат полезни на строителните площадки както в Далечния изток, така и в Новоросия. Но най-мащабните проекти са свързани с територията на КНДР и нейната връзка с Русия и Китай.

Голямо разнообразие от транспортни и инфраструктурни проекти (от шосе до железопътна линия, реконструкция на корейските пристанища), съвместни проекти в агропромишления комплекс. Северна Корея се нуждае от инвестиции, технологии и реконструкция, но проблемът винаги е бил липсата на доверие в чужденците и желанието да се контролира всичко. И ако Путин и Ким успеят да се договорят за големи руски проекти в КНДР, това наистина ще отвори нова страница не само в двустранните отношения, но и в живота на Северна Корея.

И след време ще се стигне до основния проект – изграждането на транскорейски газопровод, което ще стане възможно при подобряване на отношенията с Южна Корея.

Да, с него преди всичко се свеждаше до междукорейското споразумение, а сега трябва да говорим и за отношенията между Москва и Сеул, но няма смисъл да ги слагаме край за дълго. Корея и нашият Далечен изток не са просто части от Източна Азия – те принадлежат и към Тихоокеанския регион, към който се премества центърът на тежестта на световната геополитика. Въпреки засилващата се конфронтация между САЩ и Китай и Русия, циментирането на два лагера в сегашния им вид – американския и китайско-руския – съвсем не е предопределено. Въпреки че Южна Корея е строго зависима от САЩ, тя не иска да се превърне в пионка в американската игра срещу Китай и Русия. Така че е възможно с течение на времето (особено след началото на вътрешните политически вълнения) Сеул да намери сили да премине към по-голяма автономия, а това автоматично да доведе до подобряване на междукорейските отношения и възстановяване на проектите с Русия.

Но Москва и Пхенян вече няма да съобразяват отношенията си от външни фактори – и със сигурност не от външен натиск. Когато Ким каза на Путин за надеждата, че „винаги ще бъдем заедно в битката срещу империализма“, той не говореше само за бойните полета. Именно тях севернокорейците искат да избегнат – естествено не от страхливост, а от разбирането, че войната на техния полуостров ще придобие апокалиптичен характер – затова Пхенян създава страхотно оръжие, инструмент за възпиране. Говорейки за желанието да бъдем заедно в борбата срещу империализма, Ким продължи: „и заедно в борбата за изграждане на суверенна държава“. Той също така изрази увереност както в победата на руската армия, така и в успехите на руския народ „на фронта на изграждането на силна държава“.

Руснаците и севернокорейците имат различни традиции и разбиране за държавата, но и двамата искат да видят страната си силна и суверенна. Това е, което ни обединява. И заедно можем да се направим едни-други по-силни.

**Рокетман (човека ракета) го нарече при срещата си Доналд Тръмп с Ким Чен Ун

EXPRESS TV

* * *

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...