Connect with us

Hi, what are you looking for?

СВЯТ

Германия прави голям експеримент с 4-дневна работна седмица

Отпуските по болест и рискът от „прегаряне“ сериозно намаляват, показва британският опит

Германия готви най-големия си експеримент с въвеждане на 4-дневна работна седмица.

В продължение на половин година десетки компании от различни браншове ще редуват четири дни работа с три дена почивки, а голям екип от специалисти ще наблюдава и документира данните и ще анализира резултатите.

Такива експерименти вече са правени в други страни, вкл. във Великобритания, и изводите са, че има смисъл в това да се работи по-кратко.

Пилотният проект в Гермения ще се координира от консултантската компания Intraprenör. Тя е работила по аналогични експерименти в САЩ, Австралия, Исландия и Обединеното кралство. Университетът в Мюнстер е поел научната подкрепа.

В момента върви процедурата за селекция на предприятията, в които ще се изпробват ефектите от съкращаването на работната седмица. Поканата за кандидатстване вече е отворена, като идеята е да бъдат подбрани около 50 фирми с различни профили – и като дейност, и като брой заети, и като финансово представяне.

Самият експеримент ще започне на 1 февруари догодина и ще продължи 6 месеца – до август. Фирмите участнички ще трябва да съкратят работните дни от 5 на 4, без да намаляват заплатите на персонала. Целта е да се тества изпълнима ли е формулата „100-80-100“ – пълна производителност (100%) при съкратено работно време (80% ) и непроменена заплата (100%).

Агенцията Intraprenör отговаря за намирането на подходящата схема за всяка компания – тоест не е задължително работните дни да са от понеделник до четвъртък, може да се пробва и „разместване“, така че почивните дни да се падат посред седмицата.

В това има логика. Много хотели и СПА центрове предлагат намалени цени на услугите си в дните от понеделник до петък, а уикенд-тарифите обикновено са скъпи. Самолетните билети също са по-евтини, ако летите примерно във вторник или сряда.

Моделът на четиридневната работна седмица отдавна се обсъжда активно в Германия. Много предприятия вече са изпробвали този график, но сега за първи път ще се проведе мащабен научен експеримент.

След продължили седмици дебати правителството на Белгия взе решение за промени в трудовото законодателство на страната, които предоставят по-голяма гъвкавост и възможност за четиридневна работна седмица. Преживяхме две трудни години.

Новата министър-председателка на Финландия призова за въвеждане на гъвкав работен график, който да включва четиридневна работна седмица и шестчасови работни дни.

ДОТУК

Наблюденията при досегашните опити с по-кратка трудова седмица и повече време за отдих показват, че в повечето случаи има осезаеми ползи и за самата компания, и за персонала й.

Британският експеримент например дори е отчел средно повишаване на производителността с 1,4 %. Освен това броят на случаите на отпуск по болест е намалял с две трети. Рискът от „прегаряне“ е намалял със забележителните 71 %. Подобряват се здравето и удовлетвореността на работниците и служителите.

EXPRESS TV

* * *

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА



Може да харесате

СВЯТ

„Краят на една ера“: Заедно с администрацията на Байдън спира и достъпът на ЛГБТК+ общността до властта Краят на администрацията на Байдън ще доведе...

СВЯТ

Тръмп обяви война на „вражески“ медии – сайтове, вестници и телевизии. Сваля им кожата с дела за милиарди По-малко от два месеца преди новоизбраният...

СКАНДАЛ

„Няколко въпроса към бесния ксенофоб“: Захарова не се церемони с германския външен министър след думите за Русия Официалният представител на руското външно министерство Мария...

КОНСПИРАЦИЯ

Байдън трябваше да понесе унижението на срещата на върха на АТИС пред целия свят. Кадрите на президента на САЩ вече се разпространиха в интернет....