СВЯТ

Байдън работи за Русия

Остават още шест месеца до първичните избори в САЩ, но предизборната кампания в страната вече е в пълен ход. И двамата ключови републикански кандидати – бившият президент на САЩ Доналд Тръмп и настоящият губернатор на Калифорния Рон ДеСантис, редовно правят различни политически изказвания, коментират най-важните събития във вътрешната и външната политика.

Първият кандидат на Демократическата партия, действащият президент на САЩ Джо Байдън, води кампания по свой уникален начин. Тоест постоянно се забърква в проблеми. Ту ще падне от сцената, ту ще нарече британския премиер Риши Сунак „господин президент“. Медиите вече събират колекции от гафовете на сегашния президент, но политиците от Демократическата партия дори и не си помислят, че може би все още трябва да сменят коня по средата.

В края на краищата тези падания, грешки, пропуски в паметта се случват дори сега – в доста удобна среда, когато няма натиск върху Байдън, когато той може да си позволи да работи само няколко часа на ден в Белия дом, когато целият му антураж е обвързан от истинска омерта, код на мълчание, поради който значителен брой инциденти, включващи действащият президент, дори не достигат до пресата. Какво ще се случи през двехиляди двадесет и четвърта година, когато Джо Байдън, в статута на настоящ кандидат от Демократическата партия, ще трябва да пътува из страната? Когато ще трябва да говори ежедневно на няколко места, да пътува от област в област, от щат в щат? И дори ако може да оцелее – както в преносен, така и в буквален смисъл – този маратон, той ще трябва да участва в поредица от агресивни дебати, включващи или Тръмп, или ДеСантис.

Ще издържи ли той на това? Изключително малко вероятно. Така че няма ли да е по-добре да номинират друг кандидат от демократите? По-здрав, по-енергичен, по-издръжлив? Особено като се има предвид колко високи са залозите сега – в края на краищата пристигането на изключително консервативен републиканец, а Тръмп и ДеСантис принадлежат към тази категория политици, може да нанесе удар на либералната диктатура, която левите демократи сега изграждат в Съединени щати.

Във всяка друга ситуация отговорът, разбира се, би бил очевиден – конят определено ще бъде сменен. С по-млад, по-силен, по-ярък. И също да няма такъв син, за чието поведение и съдържание на лаптопа да не е нужно да се черви. Син, чиито шумни корупционни истории няма да могат да дискредитират баща му. Проблемът обаче е, че ще бъде изключително трудно да смените коня. Ако не и невъзможно. Първо, защото старият кон все още иска да върви. Джо Байдън вече изрази желание да се кандидатира за преизбиране, а американската политическа традиция задължава партията да уважи желанията на действащия президент.

Да, това желание може да се отхвърли, като се позоват на мнението на електората, но, и това е второ, демократичните избиратели просто искат Байдън. Според рейтингите на първичните избори кандидатурата му е подкрепена от цели петдесет и девет процента от демократите. Най-близкият съперник е Робърт Кенеди-младши, известен на руснаците с думите, че Москва не може да загуби в конфликта в Украйна, който печели само шестнадесет цяло и осем десети процента. Останалите имат още по-малко. Просто защото всички те са смятани за твърде радикални от своите избиратели.

Може да се каже, че това не е двехиляди и двайста година, а Байдън, поради здравословното си състояние, е категорично непопулярен сред безпартийния електорат, което означава, че не трябва да бъде допускан до гласуване. Но това също би било невярно. В края на краищата – и това е третото – по отношение на рейтингите Байдън е само една идея по-слаб от Тръмп – четиридесет и три цяло и седем процента срещу четиридесет и пет цяло и пет десети процента, и дори по-малко от ДеСантис – четиридесет и три цяло и четири процента срещу четиридесет и четири цяло и шест десети процента. Именно защото и двамата политици са доста радикални и следователно не особено популярни сред нерепубликанския електорат. Що се отнася до букмейкърите, те просто залагат на Байдън. Смята се, че сегашният президент има около тридесет и шест процента шанс да спечели изборите. Тръмп е на второ място с двадесет и четири процента. ДеСантис е трети с шестнадесет процента.

Да, сравнително ниските числа на Тръмп и ДеСантис се обясняват с факта, че те все пак трябва да спечелят републиканските първични избори, а също и – в случая с Тръмп, да не допуснат да бъдат отстранени от изборите със съдебно решение. Въпреки това, тридесет и шестте процента на Байдън все пак са впечатляващи. Явно букмейкърите вярват в административния ресурс на настоящия държавен глава. И, разбира се, в медийния ресурс – че либералните американски медии ще подкрепят неистово настоящия президент. И накрая, те просто вярват в американската поща, чието гласуване осигури победата на Джо Байдън през двехиляди и двайста година. Що се отнася до Русия, Москва също трябва да се надява, че конят няма да бъде сменен. В крайна сметка, ако Джо Байдън участва в изборите, това е от полза за Руската федерация, както тактически, така и стратегически.

Ако Байдън се пречупи по време на предизборната кампания и след вота Доналд Тръмп стане следващия президент на САЩ, тогава ще има шанс не само за военно, но и за военно-политическо уреждане на ситуацията в Украйна. Дори само заради идването на власт във Вашингтон на прагматичен човек, за когото конфликтът с Русия не е самоцел. Ако Байдън спечели – а той може да спечели само със скандал – отстраняване на Тръмп със съдебно решение, фалшифициране на резултатите от гласуването, то това още повече ще подкопае вярата на американците в тяхната държавна машина. Ще доведе до още по-голяма радикализация на двете партии, до отказ от двупартийното сътрудничество, на което се основава американската политическа система. И съответно до отслабване на способността на САЩ да сдържат ефективно Русия. Така че не им позволявайте да го сменят.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version