СВЯТ

Втора Украйна. НАТО откри нов фронт срещу Русия

В Кишинев се заговори сериозно за премахване на неутралния статут и присъединяване към НАТО, което според правителството е жизненоважно за защитата на демокрацията. Опозицията се опасява, че Молдова ще бъде въвлечена във въоръжен конфликт. Какво се случва в републиката?

„Голям съюз“

Мая Санду в интервю за “Политико” каза, че боевете в Украйна ги накарала да мислят за изоставяне на неутралитета. Според нея в републиката има оживена дискусия по тази тема и в бъдеще Кишинев може да стане част от „по-голям съюз“. В същото време президентът подчерта, че Молдова остава „много уязвима поради руската пропаганда и дезинформация“.

Тя не спомена името на организацията, но в Молдова и на Запад смятаха, че става дума за НАТО. Алтернативата на блока в региона е само една – ОДКС. Тъй като Кишинев открито и последователно осъжда специалната операция в Украйна, очевидно е, че Санду няма да влезе във военен съюз с Москва.

Освен това напоследък Молдова работи в по-тясно сътрудничество със Северноатлантическия алианс. От лятото министърът на отбраната на републиката Анатолий Носатий участва в срещи във военновъздушната база “Рамщайн”. През декември Кишинев беше представен за първи път на срещата на външните министри на страните, участващи в организацията. А през септември Санду проведе разговори в Ню Йорк с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Въпреки това Носатий каза, че в обозримо бъдеще Кишинев няма да може да стане част от блока, тъй като молдовската армия е в изключително лошо състояние. В това той обвини желанието на предишните власти да запазят неутралитет – във въоръжените сили практически не се инвестира. В същото време министърът, подобно на Санду, е убеден, че са отминали времената, когато е било възможно да се стои далеч от международните конфликти. Той също така смята, че разговорите за демилитаризация са неактуални.

Молдовският външен министър и вицепремиер Нику Попеску отбеляза, че предстоят много изпитания, но с подкрепата на Запада страната ще преодолее всичко. „Ще успеем да съхраним мира, демокрацията и европейския дух“, увери той. В същото време, ако проруско правителство застане начело на Молдова, републиката „ще я сполети съдбата на Беларус“, смята дипломатът.

В същия дух се изказват и представители на НАТО. По-специално, заместник-генералният секретар Мирча Йоана каза, че Кишинев има реален шанс „да излезе от трудната си география“ и да стане част от „цивилизована Европа“. Вярно, за членство в Алианса все още не се говори. В близко бъдеще Йоана заминава в Молдова, за да обсъди с местните власти отказа от неутралитет и доставката на западни системи за ПВО.

Алтернатива за Кишинев

Ръководството на Молдова е настроено да се интегрира в НАТО, но жителите са на друго мнение. Според проучване от ноември на молдовски и румънски социолози 54,5% от гражданите са против присъединяването към Алианса. Освен това повече от 47% не подкрепят обединението с Румъния, докато само 35% го подкрепят.

Опозицията се бори за запазване на неутралния статут. Лидерът на Партията на социалистите Игор Додон нарече ситуацията опасна. Според него Санду действа по заповед на „задгранични господари“, което противоречи на интересите на страната. Ръководителят на партия “Шор” Илън Шор смята, че присъединяването към блока ще превърне Молдова във втора Украйна. Председателят на комунистическата партия Владимир Воронин обаче предупреди, че Санду технически ще трябва да намери само четирима лоялни депутати, за да има достатъчно гласове, за да промени член 11 от конституцията относно неутралитета. След това Молдова може да бъде въвлечена в международни военни конфликти, в каквито никога не е участвала.

Александър Одинцов, председател на фракцията на Партията на социалистите в община Кишинев, отбеляза, че няма нищо лошо в модернизацията на армията. Но той зададе въпроса: колко усилия и средства ще трябва да бъдат изразходвани, за да могат молдовските войски да станат сравними по сила със съседните? Според него републиката не е в състояние да повиши отбранителната способност до такова ниво. Затова той смята неутралния статут за основна гаранция за сигурност и призовава властите да влязат в преговори с Румъния, Украйна и Русия, за да заздравят ситуацията.

Дразнеща активност

Експертите, смятат, че курсът на Молдова към НАТО е продиктуван не от националните интереси, а от желанието на западните партньори. В същото време почвата за изоставяне на неутралитета започна да се подготвя миналата пролет, когато молдовските власти внезапно се сетиха, че страната има много слаба армия.

„Западът се опитва да създаде така наречените широки последствия за Русия, за да ѝ докаже, че спецоперацията не е решила, а е изострила съществуващите проблеми. В същото време за противниците на Москва е важно да създадат вид, че нейните съседи сами вземат такива решения“, обяснява молдовският политически анализатор Дмитрий Кисеев.

В резултат на отказа от неутралитет румънски войски могат да се появят на територията на Молдова. Според експерта с тяхна помощ Санду ще може да деморализира противниците на влизането в НАТО или преминаването под управлението на Букурещ. А също и за сплашване на жителите на Приднестровието, които ще се окажат между враждебните армии на Украйна и Алианса. Освен това ще има изкушение проблемът с Тираспол да бъде решен със сила.

Молдовският политически експерт Игор Тулянцев припомня, че има само два легитимни метода за отказ от неутралитет – гласуване в парламента, където трябва да се спечели подкрепата на две трети от депутатите, или общонароден референдум. Но проучванията показват, че молдовците няма да се съгласят с това в настоящата ситуация. „Неутралността, а не войнствеността устройва жителите на страната. Повечето разбират, че трябва да сте приятели с всички“, убеден е Тулянцев.

На свой ред Наталия Харитонова, доктор на политическите науки, професор в Руската академия за народно стопанство и публична администрация, смята, че процесът на военно и инфраструктурно развитие на територията на Молдова от блока НАТО вече е стартиран, независимо от законодателството на републиката и мненията на хората. „Нито Кишинев, нито Западът се интересуват от правни формалности. Последствията от подобен подход могат да имат тъжни последици за страната“, казва експертът. Молдова следва пътя на Украйна.

Политолозите обаче са сигурни, че Кишинев, подобно на Киев, няма да бъде приет в НАТО в близко бъдеще. Вместо това Молдова се превръща в постоянен фактор за дразнене и дискредитиране на Русия.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Може да харесате

СВЯТ

Американският милиардер Илон Мъск се изсмя в социалната мрежа X на изявлението на председателя на фондациите „Отворено общество“ Александър Сорос, син и наследник на...

СВЯТ

Доналд Тръмп потвърди в понеделник, че администрацията му ще обяви национално извънредно положение и ще използва американската армия за извършване на масови депортации на...

КОНСПИРАЦИЯ

Във видео, публикувано на 7 ноември – два дни след изборите – в социалната мрежа X, бившата Туитър, Доналд Тръмп описва подробно план за...

АНАЛИЗИ

Руските въоръжени сили знаят всичко за ATACMS. Но има проблем: Борзенко обясни кой прави глупости Американските медии съобщават, че американските власти са дали разрешение...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version