Шест месеца след нахлуването в Украйна, Русия прави по над 1 милиард долара всеки месец от търговия със Съединените щати. Това пише американското издание на Assosiated Press.
Изданието отбелязва, че президентът на САЩ Джо Байдън бе обещал да „донесе болка“ на руския си колега Владимир Путин, нанасяйки му „съкрушителен удар“ чрез търговски ограничения на водка, диаманти, бензин. Въпреки това от февруари насам в американските пристанища са пристигнали над 3600 пратки с дървен материал, метали, каучук, нефт и други стоки.
Ясно, че американските власти не планират, например, да забранят доставките на руски торове, от които за изминалите шест месеца са пристигнали 100 пратки. А забраненият петрол и газ от Русия продължават да се вливат в американските пристанища заради периода на „успокояване“, позволяващ на компаниите да спазват съществуващите договори.
От Русия продължава да се внася важното съединение уранов хексафлуорид, което не подлежи на санкции и носи милиони долари на руската държавна компания АО „Тенекс“. Съединените щати също така купуват селскостопански продукти и хранителни стоки. По-специално, американските сладкари внасят малко продукти от Русия, както и любимите сладкиши на руските имигранти, произведени от фабриката „Красный Октябрь“. На всеки няколко седмици от Русия пристигат пратки с елда, сушени плодове и шоколад.
В действителност, пише изданието, никой не е очаквал търговията да спре след инвазията на Русия. Забраната на вноса на определени артикули вероятно ще нанесе повече вреди на засегнатите сектори в САЩ, отколкото в Русия. „Когато налагаме санкции, това може да наруши световната търговия. Затова нашата работа е да помислим кои санкции оказват най-голямо въздействие, като същевременно да се позволи на глобалната търговия да продължи да работи“, коментира пред изданието посланик Джим О’Брайън, който ръководи Службата за координация на санкциите на Държавния департамент.
Експертите казват, че световната икономика е толкова преплетена, че санкциите трябва да бъдат ограничени по обхват, за да се избегне покачването на цените на и без това нестабилния пазар. Така, докато едни от вносителите от САЩ търсят алтернативни материали извън Русия, други посочват, че просто нямат избор. Например, по отношение на дървесината, гъстите брезови гори в Русия дават толкова твърда и здрава дървесина, че повечето американски дървени мебели за училищата и голяма част от домашните подови настилки са направени тъкмо от нея.
Освен това в редица случаи произходът на продуктите, изпратени от руски пристанища, може да бъде труден за разпознаване. Така например, американските енергийни компании продължават да внасят петрол от Казахстан през руските пристанища, въпреки че този петрол понякога се смесва и с руски. Търговски експерти предупреждават, че руските доставчици са ненадеждни, а непрозрачните корпоративни структури на повечето големи руски компании затрудняват да се определи дали те имат връзки с Кремъл. „Общо правило е: когато имате санкции, ще имате и всякакви тъмни схеми и незаконна търговия“, казва руският икономист Константин Сонин, преподавател в Чикагския университет. „Но все пак санкциите имат смисъл, защото въпреки че не можете да убиете 100% от приходите, можете да ги намалите.“ Много американски компании избраха да прекратят търговията с Русия.
Производителят на бири Coors, например, върна пратка хмел на държавна руска компания през май като част от ангажимента си за спиране на целия бизнес с Руската федерация, каза говорителката на Molson Coors Beverage Co. Дженифър Мартинез. Но Русия веднага просаде стоката в Китай.
Русия и САЩ никога не са били големи търговски партньори, така че санкционирането на вноса е само много малка част от ответната стратегия, пояснява изданието. Ограниченията върху износа от САЩ – по-специално на технологии – би трябвало да причиняват повече щети на руската икономика, а кражбата от Руската централна банка на приблизително 600 милиарда долара във валутните резерви, харчени от САЩ и Европа.