СВЯТ

“Отговорът ще бъде категоричен”. Китай подготви първите изненади за САЩ и Европа

След посещението на Нанси Пелоси в Тайван, китайската армия започна четиридневно учение в непосредствена близост до острова. Но възможните сблъсъци в региона не са единствената заплаха, провокирана от Вашингтон. Европа също ще почувства последствията.

От думи към дела

Белият дом беше против посещението на конгресмена в Тайпе, за което говори самият Джо Байдън. Пелоси взе решението на практика едностранно. Пекин обаче не навлезе в тънкостите на американската политика.

В същото време започнаха учения на ВМС и ВВС на Китай в Тайванския пролив, протока Баши, Източнокитайско море и Тихия океан – по целия периметър на Тайван. Една от зоните е на по-малко от 20 километра от Хаосюн, третият по големина град на острова, голямо търговско пристанище и бизнес център.

„Ако се вгледате внимателно в зоните на учения, това е най-близката водна зона до острова и тя го заобикаля – каза китайският анализатор Хуан Хуймин. “И повечето военни операции първо се маскират като маневри”, уточнява той. Пекин обаче не е изразил подобни намерения. Става дума по-скоро за изолиране на острова от останалия свят.

На път към пълна блокада

Твърденията на НОАК за изстрелвания на ракети подхраниха спекулациите за ядрен удар. Въпреки това Фу Цон, ръководител на делегацията на КНР на конференцията за преглед на Договора за неразпространение на ядрените оръжия (ДНЯО), увери, че подобен сценарий не се разглежда.

„Ние ще направим всичко, за да обединим страната по мирен път. Не отказваме възможността за военно решение, защото трябва да сдържаме сепаратисткия потенциал, за да не се стигне твърде далеч“, каза китайският представител.

Междувременно чуждестранни наблюдатели отбелязват, че ученията на НОАК без ядрени оръжия са безпрецедентни.

Американският телевизионен канал Си-Ен-Ен заявява: Китай е „напреднал много повече от всякога“ и „може да блокира Тайван по въздух и море, когато пожелае“.

В първия ден от маневрите тайванското министерство на външните работи съобщи за изстрелването на „няколко балистични ракети във водите североизточно и югозападно от острова, което застраши националната сигурност, ескалира регионалното напрежение и пречи на редовния международен трафик и търговия.“ Американското издание “Блумбърг” подчертава: действията на НОАК вече „осигуряват вълнообразен ефект върху глобалните вериги за доставки, принуждавайки ги да търсят заобиколни решения и забавят доставките на енергийни ресурси“.

Според чуждестранната преса компаниите променят маршрутите или намаляват скоростта на корабите, превозващи втечнен природен газ за Северна Азия. Въпреки това забавянето на доставките от няколко дни през последните години не е необичайно – поради пандемия или природни явления като тайфуни. „Но ако ученията станат по-дълги и по-интензивни, кризата ще прерасне в системна“, предупреждава Хуан Хуймин.

Тайван вече усети предвестника на блокада. В началото на седмицата Пекин спря износа на естествен пясък за острова, а също така спря вноса на плодове, риба и печива. Излишните нетрайни продукти са по-изгодни за тайванците да продават, отколкото да ги съхраняват в складовете. В същото време няма забрана за износ на продукти с дълъг срок на годност. Така жителите на острова са принудени да продават стратегически важни хранителни запаси, за да попълнят бюджета.

Удар по хазната

Китай се подготви за тайванската ескалация и финансово. Според “Фокс Нюз” още преди началото на военните учения чуждестранните инвеститори внимателно следят промените в борсата – „за да разберат как Пекин може да отмъсти“. Китайските военни акции се повишиха, тайванското корабоплаване и туризъм, напротив, паднаха. И финансистите си спомниха, че Китай има почти трилион долара в американски държавни облигации.

Преди няколко години, след търговската война, обявена от Тръмп, Китай започна активно да продава държавни ценни книжа. Днес от общия размер на дълга на САЩ (30,5 трилиона долара) почти една четвърт се пада на тези ценни книжа.

Според Министерството на финансите на САЩ през май 2020 г. китайският портфейл от инвестиции в държавния дълг на САЩ възлиза на 980,8 милиарда долара. Само Япония е пред Китай с 1,12 трилиона.

„Като се има предвид мащабът на предишната разпродажба, беше само въпрос на време Китай да използва значителни държавни ценни книжа в отговор на посещението на Пелоси“, каза Ян Линген, анализатор.

Технологични козове

Военните учения на НОАК отрязаха Тайван от каналите за доставка за Европа и Америка, но не плодове и риба, а друг, по-търсен тайвански продукт – ултрамодерни микрочипове.

В света има само три компании, които ги произвеждат: калифорнийската “Интел”, южнокорейската “Самсунг” и тайванската ТСМК. Дълго време се смяташе, че производството на чипове, което изисква специални климатични условия (липса на полени, големи количества прясна вода), е причината КНР да не посмее да блокира острова. ТСМК обаче има операции и в континентален Китай, а местните специалисти отдавна работят за намаляване на зависимостта от тайванците.

За САЩ и ЕС проблемът е много по-остър. Тайван е най-важният доставчик в света на полупроводници и други високотехнологични продукти. Бизнесът в Калифорния няма да може да компенсира недостига на пазара. А Южна Корея, в условията на регионална нестабилност, губи ролята си на активен износител.

В същото време Китай, който е отговорен за производството на значителна част от електрониката, ще бъде по-малко сговорчив към западните партньори.

Пекин има още един високотехнологичен коз в резерв – литият. В добива и преработката му Китай заема водеща позиция. Освен това половината от най-големите производители на батерии вече се намират в Китай.

Китайското „литиево чудо“ е подсилено от агресивна експанзия в чужбина. Компаниите от КНР са широко представени в Африка, където металните залежи са огромни, но местните предприятия не могат самостоятелно да проучват, камо ли да го извличат и обработват. Китайците, от друга страна, често дори не се нуждаят от транспортиране на суровини – някои технологични процеси са установени на африканска земя.

Освен това Щатите и ЕС практически нямат шанс да изтласкат Китай от Черния континент – те предлагат само търговски отношения на африканските страни. Пекин е готов да инвестира сериозно в развитието на региона.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version