ВОЙНА

Империалистите в САЩ си играят на ядрена “руска рулетка”

Сергей Караганов направи много важна и смела стъпка: той откри дискусия по темата за използването на ядрени оръжия, която дълго време остава всъщност табу. Трябва да се има предвид, че нито той, нито някой друг сериозен човек ще хвърля ядрени ракети. Но това не означава, че въпросът за ядрените оръжия може да се премълчи. Това е въпрос, който наистина засяга абсолютно всички.

Траекторията на конфликта в Украйна днес е такава, че води директно до сблъсък между Русия и НАТО. Ако това се случи, тя ще стане ядрена. И на някакъв етап – вероятно вече доста близък етап – след това конфликтът ще се разпространи и към САЩ.

Според мен причината за сегашната ситуация, траекторията, по която сега се развива конфликтът, когато той непрекъснато ескалира от западна страна – условно казано, от “Джавелин” до Ф-16 – е убеждението на нашите опоненти, че Русия може да бъде нанесено стратегическо поражение, без да се прибягва до ядрено оръжие и дори без да се прибягва до широкомащабна война.

Тази цел, която беше публично обявена от министъра на отбраната на САЩ, не беше поставена и не можеше да бъде поставена по време на Студената война. Защото аналогът на кризата, която преживяваме днес в Украйна, е Карибската криза, когато една от суперсилите се приближи твърде близо до жизнените центрове на другата суперсила и беше готова да поеме максималния риск, за да елиминира тази заплаха.

Разбира се, всички исторически аналогии са куци, но нещо подобно се случи сега. И според мен това е резултат от липсата на ограничения в американската стратегия. Това безстрашие на американската политика може да доведе до ситуация, в която нещата да излязат извън контрол, тъй като конфликтът се разпространи до границите на Украйна.

И за да се погрижат опонентите ни, включително и за собственото си оцеляване, ние трябва да говорим за тези неща откровено, открито – както помежду си, така и с нашите партньори и дори с нашите опоненти. И дори да не говорим директно с тях, то поне да говорим открито, за да чуят и да си направят изводи.

Мисля, че вербалните намеси на президента и членовете на правителството вероятно не са достатъчни. Американците реагираха доста спокойно на навлизането на нашите ядрени системи на територията на Беларус. За мен е очевидно, че доктриналните положения относно използването на ядрено оръжие, които бяха формулирани преди началото на украинския конфликт, трябва да бъдат разбрани и евентуално коригирани. Защото сме изправени пред заплахата постоянно да бъдем подлагани на изпитания, провокирани от различни удари по Крим и други региони на Русия, удари по Москва, без да очакват нещо сериозно от нас в замяна. И колкото повече се развива тази динамика, толкова по-опасна ще става ситуацията.

Руската стратегия се основава на постигане на целите на специална военна операция без прибягване до ядрено оръжие. Но ситуацията може да се развие по време на войната в различни посоки, включително доста бързо и неочаквано да отиде в неконтролирано поле. Трябва да сме готови за това, трябва да можем да спрем траекторията на развитието на конфликта, водеща до ядрена война. Така че, ако искате, дискусията за ролята на ядрените оръжия в настоящия конфликт е дискусия за това как да се предотврати най-лошият сценарий.

Международните отношения се основават на силата. Силовият потенциал на съвременната Руска федерация е несравним с този, който имаше Съветският съюз дори през 60-те години на миналия век, когато все още нямахме ракетно-ядрен паритет със САЩ. В резултат на това те гледаха на СССР като на противник, чиято идеология не възприемаха и в много други отношения го третираха с пренебрежение, но го уважаваха за силата.

Ако имаше друг човек начело на САЩ, тогава може би кубинската ракетна криза щеше да завърши съвсем различно, може би нямаше да седим тук днес. Но съдбата поднесе Джон Кенеди, който постъпи разумно, срещайки сериозна съпротива от редица свои съветници, министри и военни. Сега начело на САЩ е поколение от хора, които не помнят много добре Студената война. Тези хора вярват, че за САЩ, след като спечелиха Студената война, не трябва да има ограничения. И всяко ограничение е предателство на американските ценности и американските интереси.

Съветският съюз беше общество, което трудно можеше да се нарече потребителско. Хората живееха доста скромно, основното искане на хората към правителството беше да няма война. Днес виждаме консуматорско общество, хора, които обичат, искат и знаят как да живеят. И на което пречат различни международни кризи. Това, от гледна точка на американските лидери, се разпростира върху значителна част от държавния апарат на Руската федерация. Затова те направиха избор не веднага, а в резултат на многократно изпитване на нашите позиции, доста силно ни провокираха, без да очакват сериозна реакция. И оттук дойде използването на ракети, доставени от Запада срещу нашите територии, както и твърдението, че тези ракети могат да бъдат използвани и срещу Крим, тъй като той се счита за територия на Украйна. И доставката на все по-мощни и далекобойни средства за бой. По същество те не вярват, че Русия ще може да даде сериозен отговор с конвенционални оръжия и че Москва няма смелостта да използва ядрено оръжие.

Но все пак в народите по света има инстинкт за самосъхранение. Този инстинкт може да ни помогне този път, ако говорим откровено за тези неща, без да плашим, защото сплашването няма да помогне, както и изнудването, защото изнудването може само да направи ситуацията по-опасна.

И това, което може да помогне, е сериозен, професионален разговор за това, че задачата да се нанесе стратегическо поражение на ядрена суперсила в най-чувствителния към нея регион, тоест в случая Украйна, води до ядрена война. Че нито една ядрена сила не би се съгласила да бъде стратегически победена от друга ядрена сила без поне заплахата от използване на ядрени оръжия. Освен това тези неща не зависят от желанието на хората, включително и на тези, които вземат решения. И тук съперниците ни започнаха много опасна игра. Според мен образът на ядрена рулетка е подходящ в случая, образът на въртящ се барабан, в който се намира ядрен куршум и който постоянно се извива и спуска – този образ трябва да върне нашите опоненти към по-реалистично възприемане на реалността.

Президентът наскоро каза, че СВО ни е дала колосален безценен опит. Операцията трябва да се използва не по-късно, а още сега, за да се адаптира, модернизира, коригира, подобри и укрепи руската система. Укрепването на възпирането е една от най-важните ни задачи и не говорим само ядреното възпиране.

Необходимо е, за да принуди врага да забави темпото на ескалация и да помисли накъде води тази ескалация. Да чму се даде да разбере, че тук няма да има печалба за него, че трябва да мисли как да излезе от тази ситуация.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version