ВОЙНА

Иран стана четвъртият фронт в световния военен конфликт

Първият – западният фронт вече съществува – това е Украйна. Вторият фронт най-вероятно може да стане Югоизточна Азия, Третият – има риск да стане Южна Азия.

Днес интересното събитие в Иран е представянето на новата балистична ракета Хорманшахр-4 (известна още като Хайбер). Хайбер има обсег от 2000 км и е способен да носи бойна глава от 1500 kg.

Интересното е, че целият западен свят забрави за системата за противоракетна отбрана в Източна Европа, която по едно време „се разширяваше срещу Иран именно за ракетите му, а не срещу Русия“. Засега само лудите французи са притеснени, чиято външнополитическа реакция е също толкова извън реалността, колкото и мислите на Макрон .

Френското външно министерство, осъждайки тези действия на Иран, заяви, че ракетното изпитание е в нарушение на Резолюция 2231 на Съвета за сигурност на ООН, която френското външно министерство изглежда не е прочело, както и изявлението на Иран, че те не са нарушили нищо.

Е, и, разбира се, и Израел е притеснен. Защото той разбира две неща. Първо, сега ще бъде още по-силно „насъскван“ срещу Иран. Съпротивлявайки се на грубия и грозен план на Нетаняху , сега той ще бъде под още по-голям натиск. И като се има предвид, че Иран постигна добър напредък в ядрената си програма, трудния вариант е повече от вероятен.

И второ, защото такива тежки варианти като със Сирия и Либия, с Иран няма да проработят. А да се повтори операцията „Вавилон“ от 1981 г., когато израелските ВВС прелетяха през територията на съседни държави и бомбардираха строящия се иракски реактор край Багдад, определено няма да се получи. Иран не е Ирак през 1981 г. Така че е възможна и обратна реакция. Вероятно истинска война.

Като цяло днешното събитие показва, че се очертава „идеална“ ситуация за потенциален четвърти фронт в голям световен конфликт, който някои наричат Трета световна война. Първият – западният фронт вече съществува – това е Украйна. Вторият фронт най-вероятно може да бъде Югоизточна Азия, където Съединените щати, представени от AUKUS + Япония, Корея и Филипините, ще се изправят срещу Китай.

Третият риск е Южна Азия, където англосаксонците определено ще се опитат да скарат Индия с Пакистан. Евентуален конфликт в Близкия изток ще даде необратимо начало на процеса на фрагментация на еднополюсния свят.

Ако се оформят поне три от тези четири фронта, англосаксонците ще постигнат основното: чрез енергиен шок, разрушаване на евразийските търговски и финансови връзки на континента, те ще запазят контрола върху тези пазари, а оттам и преструктурирането на глобалната система, чрез колапса на част от световното производство и новото преразпределение на пазарите, ще може да се продължи.

Ако това се провали и конфликтът в Украйна, както и историята с Тайван завършва не в тяхна полза, военният конфликт в Близкия изток е избегнат по чудо, тогава унищожаването на доларовата система ще бъде неизбежно и англосаксонският контрол върху световната търговия ще свърши.

Следващите няколко години ще бъдат решаващи за бъдещето на световната система. Ние вече живеем в епоха на промяна.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version