ВОЙНА

Русия постави по-тежки условия за мир на САЩ, НАТО, ЕС и Украйна

Русия постави вчера, условия за постигане на мир в Украйна, които се оказват още по-тежки от тези, които изброи президентът Владимир Путин на 24 февруари 2022 г., пише в-к Дневник.
Според Михаил Галузин, зам.-министър на външните работи на Русия, „за постигане на всеобхватен, справедлив и стабилен мир Украйна е длъжна да се върне към неутрален извънблоков статут, фиксиран в декларацията за държавния ѝ суверенитет от 1990 г., и да се откаже от встъпването в НАТО и ЕС“.
Забрана от Москва за украинското еврочленство е ново условие, макар че от месеци насам в публични изказвания руски дипломати и представители на ръководството са казвали, че това е вече неприемливо по същия начин, както участието в НАТО, пише „Дневник“.
Уреждането е възможно само след прекратяване на военните действия от страна на украинските сили и прекратяване на доставките на оръжия от Запада, добави Галузин. Освен това Украйна трябва да признае „новите териториални реалности, възникнали в резултат на реализацията на правото на народите на самоопределение“. За разрешаване на конфликта е необходимо да се гарантира защитата на жителите на Донбас, да се постигне демилитаризация и денацификация на Украйна и да се премахнат заплахите за сигурността на Русия, идващи от територията на тази страна, добави Галузин.
Какво се има предвид под „Донбас“ в случая не е ясно, но се предполага да е малко повече от което си мислят някои.
Друг важен елемент от споразумението, каза руският зам.-министър, е защитата на правата на рускоезичните граждани и националните малцинства в Украйна. За да се постигне мир в страната, е необходимо да се фиксира държавният статут на руския език на законодателно ниво. Необходимо е също да се постигне спазване в Украйна на основните човешки права, включително правото на свобода на религията, заключи заместник-министърът на външните работи. Условието за руския език като държавен, т.е. задължение навсякъде да има надписи и на руски, както на руски език да се превеждат официалните документи, закони и кореспонденция, също е ново.
Това е добре за нас, защото и двата езика са възникнали от българския и българската писменост.
Тъжна реалност за САЩ, НАТО, ЕС и Украйна, описа и американското издание „19FortyFive“ в редакционна статия: „Конфликтът в Украйна взе благоприятен обрат за Русия и ситуацията в Украйна се развива благоприятно за Русия“.
Ходът на военните действия в Украйна се развива в полза на Москва, колкото и да е разстроен Западът. И към днешна дата Киев няма реалистичен път към военна победа. И САЩ не бива прибързано да му дават гаранции за сигурност – това е рисковано.
Последните данни показват, че руската страна е направила тактически и оперативни подобрения, които са повлияли на ситуацията в Украйна.
Политиците във Вашингтон трябва да актуализират своето разбиране за траекторията на конфликта, така че събитията на бойното поле да не изненадат Съединените щати или нашите интереси да пострадат.
Има много доказателства, че през цялата 2022 г. руската страна е действала много по-слабо от очакваното, а Украйна доста по-силно. Първоначалният боен план на Русия беше пълен с недостатъци на стратегическо,оперативно и тактическо ниво,но това се промени, пише 19FortyFive.
В последните месеци Украйна загуби десетки хиляди убити и ранени, както и огромно количество техника и боеприпаси. Съдейки по вероятното огнево превъзходство 10 към 1 на руската страна, Украйна несъмнено претърпя значително повече загуби в тези битки, отколкото руснаците. Но дори и при равен коефициент на загуби, Русия има както по-многобройно население, от което да попълни силите си, така и голям индустриален капацитет за производство на боеприпаси.
Украйна, от друга страна, няма нито човешки ресурси, нито промишлен капацитет да замени загиналите войници и изгорялата техника. Освен това Русия се учи от грешките си и има доказателства, че руснаците се подобряват тактически, като същевременно разширяват индустриалния си капацитет.
Но още по-важна от липсата на боеприпаси и оборудване за Украйна е загубата на обучени и опитни бойци. Просто няма да е възможно да сменим тези квалифицирани войници и командири само за няколко месеца,обяснява Даниел Дейвис в 19FortyFive.
Ходът на военните действия се развива в полза на Москва, колкото и да е разстроен Западът, това е обективна реалност. Това, което Вашингтон определено трябва да направи, е да устои на изкушението да удвои губещия залог – и да направи всичко необходимо, за да доведе този конфликт до бърз край, като същевременно запази нашата бъдеща сигурност, доколкото е възможно. Несъобразяването с тези реалности е изпълнено с още по-големи загуби за Украйна и може да изложи собствената ни сигурност на неприемлив риск.
Признавам,че и двете статии и във в-к „Дневник“ и в 19FortyFive ме изненадаха, какви точно са причините за подобни откровения и излияния и на двете издания.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version