ВОЙНА

Новата Кибервойна в Украйна

Киев, Украйна Двама украински офицери работат с лаптоп, управляван от украински техник, използващ софтуер, предоставен от американската технологична компания Palantir. На екрана има подробни цифрови карти на бойното поле край Бахмут в източна Украйна, насложени с други разузнавателни данни, голяма част от които идват от търговски сателити.

Когато се навеждаме по-близо, виждаме назъбените окопи на Бахмутския фронт, където руските и украинските сили са разделени от няколкостотин ярда в една от най-кръвопролитните битки на войната. С едно щракване на компютърна мишка се извеждат термовизионни изображения на руски и украински артилерийски огън; друго кликване показва руски танк с „Z“, видимо през палисада, изображение, качено от украински шпионин на земята.

„Силата на усъвършенстваните алгоритмични системи за водене на война сега е толкова голяма, че се равнява на наличието на тактическо ядрено оръжие срещу противник само с конвенционални оръжия“, обяснява Алекс Карп, главен изпълнителен директор на Palantir, в имейл. „Обществото е склонно да подценява това. Нашите противници вече не правят това.“ …

Palantir, който започна корпоративния си живот, работейки с ЦРУ върху инструменти за борба с тероризма, има много критици. Това отчасти се дължи на факта, че най-големият й принос от самото начало беше на съоснователят Питър Тийл, успешен технологичен инвеститор, но привърженик на Доналд Тръмп..

Използвайки цифров модел на бойното поле, командирите могат да проникнат в пословичната „мъгла на войната“. Чрез прилагане на изкуствен интелект за анализиране на данни от сензори, съветниците на НАТО извън Украйна могат бързо да отговорят на ключови бойни въпроси: къде са руските сили? Къде е врагът? Какво оръжие ще бъде най-ефективно срещу вражески позиции? След това те могат да предадат точна информация за местоположението на врага на украинските полеви командири. И след като предприемат действия, те могат да преценят дали тяхната информираност е била точна и да актуализират системата. …

Това, което прави тази система наистина революционна е, че тя събира данни от търговски доставчици. С помощта на инструмент Palantir, наречен MetaConstellation, Украйна и нейните съюзници могат да видят какви данни са налични в момента за дадено бойно пространство. …

В нашия пример с Херсон Palantir изчислява, че около 40 търговски сателита ще прелитат над района на ден. Palantir обикновено използва по-малко от дузина търговски сателитни доставчици, но може да разшири този диапазон, за да предостави изображения от до 306 търговски сателита, които могат да фокусират до 3 метра разстояние. Войниците в битка могат да използват преносими таблети, също да поискат допълнителни данни, ако имат нужда от такива. Западните военни и разузнавателни служби работят в тясно сътрудничество с украинците на място, за да улеснят обмена на информация, каза британският служител.

Последната критична връзка в тази система е широколентовата мрежа, осигурена от масива на от приблизително 2500 сателита в ниска околоземна орбита. Системата, собственост на SpaceX на Илон Мъск, позволява на украинските войници, които искат да качат разузнавателна информация, или информация за целите, да го направят бързо.

В тази виртуална война Украйна има предимство. Руснаците също се опитаха да създадат свои средства за електронна борба, но без особен успех. Например, те се опитаха да използват търговски сателитни данни и видео поточно предаване от евтини китайски дронове. Но те имаха трудности при координирането и споделянето на тези данни между отделите. И им липсва възможност за свързване към масива на Starlink.

Това напомня как Съветите осъзнаха през 80-те години, че са много назад по отношение на интегрирането на електронни хардуерни и софтуерни системи за въздушен бой. През 1982 г. израелците разгневиха администрацията на Рейгън, като демонстрираха на света нова американска стратегия, разработена през 1970 г., за насочване на наземни радари с насочващи се ракети като унищожиха сирийската противовъздушна отбрана в Ливан.

Дейвид Игнациус
Наблюдател
19.12.2022 г.

Светослав Атаджанов

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version