ВОЙНА

САЩ планират пълномащабна война с Русия

Журналисти от влиятелното и добре информирано издание „Форин Полиси“ разкриха любопитен конфликт между Пентагона и Конгреса на САЩ. Официално тази конфронтация се отрича и от двете страни, караниците се водят само в кулоарите. Списанието обаче разговаря с високопоставени военни и редица конгресмени. Пожелали анонимност те разказаха много интересни неща.

Оказва се, че генерал Марк Мили, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, е недоволен, че Конгресът изпраща твърде много оръжия в Украйна. Нима генералът е решил да се присъедини към миротворците? Ами не. Просто Марк Мили се страхува, че с тези темпове американците ще похарчат основните си запаси, предназначени за изпълнение на оперативните планове (ОПЛАН) на Министерството на отбраната на САЩ.

„Имате ли план, генерале? – Имам цял ОПЛАН!“ Оперативните планове на Пентагона включват военна агресия в почти всички части на света. Една от тях е посветена на пълномащабната война на НАТО (да се чете – на американската армия) срещу Русия. По него има специфични стандарти за съхранение на техника, ракети, боеприпаси. Но сега складовете са празни и Министерството на отбраната няма време да попълни запасите.

Конгресмените от своя страна не разбират защо да се запасяват в случай на голяма официална война с Русия, ако Украйна прави същото сега. В пристъп на ентусиазъм те са готови да опразнят всички складове.

„Вече е от десет години този оперативен план“, мърмори източникът.

Междувременно Пентагонът смята, че Украйна изразходва изпратените боеприпаси твърде бързо и това вещае огромни проблеми за ВСУ през зимата. „Притесняваме се от прекалено бързото потребление на боеприпаси в Украйна“, казва Джим Таунсенд, бивш заместник-министър на отбраната за Русия и НАТО. „Ще стане още по-трудно за нас да им осигурим (украинците), ако смятат, че имаме пълен сандък с муниции. Това изобщо не е така.“

Сега, както признава „Форин Полиси“, Украйна също се оплаква от липсата на оръжия и боеприпаси. И Марк Мили се оплаква от същото. Какво да кажем за европейските съюзници в НАТО – кълнат се в майка си, че общо взето всичко вече са раздали. Партньорите имат недостиг на боеприпаси и оръжия.

Междувременно ВСУ не показва никакъв успех на бойното поле. Цялото нечовешко количество ракети, снаряди и други боеприпаси лети се прахосва като стотинки. Сто хиляди нещастни момчета умряха – и всички за какво? Да губят огромни територии с милиони жители? Е, такъв е резултат.

Конгресмените – в по-голямата си част – не разбират накъде води това. Генерал Марк Мили като военен вижда, че Украйна не се справя. Колкото и пари да се наливат в нея, колкото и оръжия да се доставят, ВСУ не могат да изпълнят бойните задачи, които Вашингтон им поставя. Това означава, че оперативният план за войната на НАТО срещу Русия не се превръща в стария коз, който Мили поставя на масата всяка година, търсейки от Конгреса увеличаване на разходите за отбрана, а в напълно реален план за много истинска голяма война.

Ето защо служителите в Пентагона по всякакъв начин отричат тази тема – докато не са готови да играят открито, докато НАТО и САЩ, според Вашингтон, воюват с Русия. Но зад кулисите, както виждаме, темата за мащабна конфронтация с нашата страна се разработва много активно. За това се изкопчват пари – току-що приетият бюджет за отбрана на САЩ е почти 860 милиарда долара и по-голямата част от него е посветена на „сдържането на Русия“.

В рамките на него се стартират нови производствени мощности във военно-промишления комплекс. Министерството на отбраната на САЩ увеличава производството на артилерийски боеприпаси с калибър 155 милиметра. До пролетта, вместо сегашните 14 000 снаряда на месец, трябва да бъдат произведени 20 000 снаряда, а до 2025 г. (проверете плановия хоризонт) – вече 40 000 броя.

Най-новият стратегически бомбардировач Б-21 „Рейдър“ току-що беше представен с пищност. До 2027 г. трябва да бъдат построени поне 149 такива „птици“, способни да доставят ядрени бомби на другия край на планетата.

В същото време икономиката на САЩ се мобилизира и възстановява на военна основа. Малко преди да бъде приет бюджетът за отбрана, Сенатът на САЩ даде на Пентагона военновременни правомощия за покупки.

Междувременно все нови и нови формирования на американската армия се прехвърлят в Европа и там се извършват мащабни доставки на оръжия и техника. Открито се обсъжда идеята за изпращане на представители на американската армия в Украйна – официално военните съветници ще трябва да обучат украински бойци да боравят с ценно вносно оборудване и всъщност, вероятно, да се уверят, че то не е разграбено на промишлени мащаб.

Американските военни обаче отдавна и с всички сили воюват в Украйна – просто докато се прави неофициално, все едно са наемници от Тексас и Оклахома. И цялата откровена ескалация на конфликта, неумолимо водеща до голяма война, е придружена от приспиващи изказвания, че Вашингтон иска да избегне открита конфронтация с Москва. Честно казано, просто не е за вярване. Смокиновото листо, наречено „Украйна“, което трябваше да прикрие плановете на Вашингтон за война с Русия, отдавна се изплъзна и се загуби.

Интересно е, разбира се, какво точно е разписано в оперативния план на Марк Мили за войната на НАТО срещу Русия. Пентагонът обаче не споделя подобна информация с никого. Списание „Форин Полиси“ споменава само един от възможните сценарии в рамките на този план, според който НАТО може да започне военни действия срещу Русия в Сувалкския коридор – стокилометрова зона на границата на Полша и Литва, която разделя Беларус от Калининградска област.

Оперативният план обаче наистина е на повече от десет години, остарял е и едва ли ще бъде полезен на някого, особено след началото на СВО. Но и без никакви тайни планове ясно се вижда накъде е насочена стратегията на САЩ при евентуална конфронтация с Русия.

Всичко говори за това, че въпросът няма да се ограничи само до едно украинско направление. Вашингтон усърдно въвлича в конфликта Грузия и Молдова, разпалва го в Армения и Азербайджан, активизира се в Централна Азия. Тоест той се опитва да превърне всички постсъветски страни в бъдещ антируски фронт.

Това лято министрите на отбраната на Япония и Южна Корея участваха в срещата на високо равнище на НАТО – тези трябва да ни притискат от изток. Да не забравяме за присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО с редовен пълнеж за това, че там ще бъдат разположени американски ядрени оръжия.

Разбира се, има и Арктика. Там Русия ще разработи най-богатите залежи на шелфа, ще разшири използването на Северния морски път – всичко това само по себе си е неприемливо. Но най-важното е, че най-краткият път за руските ядрени ракети до Америка минава през Северния полюс. Затова генералният секретар на НАТО Столтенберг открито заявява, че Алиансът трябва да задълбочи и разшири присъствието си в Арктика.

Тоест практически по целия периметър на Русия могат да се очакват атаки от страна на „партньорите“. Все пак помним снимките от учебника по история от периода на Интервенцията и Гражданската война. Тогава германските „партньори“ окупираха Украйна, американските се изкачиха в Далечния изток, британските масово избиваха и измъчваха хора в нашия Север, плюс международната пасмина, натрупана в Крим, откъдето също трябваше да бъде изритана.

Съдбата на Украйна и други постсъветски земи в случай на конфронтация между Русия и НАТО е очевидна. Ярко е описано от Карл Клаузевиц, показвайки състоянието на Полша преди нейното разделяне: тя се превърна в „път, по който чуждите въоръжени сили се разхождат свободно Полша политически не беше нищо повече от необитаема степ.“

Съдбата на Русия е в нашите ръце. Няма къде да отстъпваме.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version