Земетресение в Турция и Сирия. Хиляди жертви. Чудовищни разрушения. Силите на Турция просто нямат толкова персонал, че да се справят със щетите. В разбитата от дългогодишната война с евро-атлантическите джихадисти Сирия-още по-малко. Светът праща помощи. Но не всички, и не колкото могат.
Ердоган е трън в задника и кост в гърлото на ЕСССР и НАТО. За Сирия даже не искам да отварям дума колко дразни светската им власт джихадистки Брюксел. Писал съм доста по материята.
Първи се притекоха на помощ руснаците. И в Турция, и в Сирия. Руснаците имат много хора, специалисти в спасителните операция. И много техника за такива операция. И не се скъпиха нито с едното, нито с другото.
Толерастията може реве колкото си иска, че това е с политически цели -да, но го направиха. Брюксел, Вашингтон -не го направиха. Руснаците го направиха. Както го направиха през 21-а година при пожарите в Гърция и Турция. Миналата година Бериев-200, повелителят на пожарите не летя над Гърция, но няма и как Гърция да въоръжава противника ти, а ти да им гасиш столицата.
Но реакцията на руснаците в такива ситуации е винаги идентична, и не от вчера. И това съм го писал, но се налага да го припомня. 28-и Декември 1908 Сицилия е ударена от земетресение с магнитут 7.1 (напълно сравнимо с това в Турция и Сирия).
Месина е сравнена със земята. Загинали са 75 000 човека. След земетресението градът удря цунами. Градът е в развалини, под които има още живи хора. Италианците реагират като италианци, но поне имат оправдание – в шок са. Търсенето на спасени е хаотично и безсистемно. Местните власти са безсилни. Може да помогне само някой друг.
В района са британския линеен кораб Ексмът и крайцерите Юралис, Минерва и Сутлей, и руските линейни кораби Цезаревич и Слава, както и крайцерите “Адмирал Макаров” и “Богатир”. Другата помощ е пренебрежително малка. Военните моряци на двете флоти получават заповед да подпомогнат при спасителните работи.
Военните моряци са дисциплинирани, свикнали са да изпълняват заповеди, свикнали са на смърт и кръв, имат здрава психика-идеалните спасители. Всяка рухнала сграда в Месина е внимателно отстранена, при което са намерени много още живи хора.
Благодарните италианци издигат на руските си спасители паметникът в Месина на снимката, няколко улици са кръстени на руски моряци, в т. ч. “Ларго на руските моряци”, както и бюстове на император Николай ІІ и адмирал Фьодор Ушаков. И още не им е хрумнало да ги бутнат. Нито да сменят имената на улиците. Едни украински “бежанци” се опитаха да бутнат паметника -не успяха. Италианците са го направили за поколенията.
И те така….
Христо Тодоров
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ