Моята комисия ще проверява всеки ремонт на язовири оттук нататък, докато съм министър – на ниво транспортни разходи за тон\км и единични цени на бетон.
Това обяви в предаването „Лице в лице“ по БТВ министърът на икономиката Кирил Петков по повод актуалната тема за проверката на язовири. Според Кирил Петков всички пари за ремонтите са платени, но язовирите още не са влезли в експлоатация. „Язовирите стоят празни, защото ремонтът им сега приключва“, отговори по-рано бившият министър на икономиката Лъчезар Борисов от ГЕРБ.
Относно обвиненията, че заради проверката Петков е източил предварително язовирите – той каза: „Това някой да мисли, че се източва, за да се снимам, това е абсолютно безобразие.“
„Крановете на язовирите са отворени през цялото време. Жалко е да чуя такива упреци, двойно повече пари са изхарчени, а при всеки дъжд водата се оттича, защото не е ясно по закон завършен ли е ремонтът“, обясни Петков. Той добави, че се надява от днес всеки язовир, който е завършен, да се напълни.
„Средствата трябва да се изразходват по най-ефикасния начин и язовирите трябва да работят за хората. Парите са платени от ДКК за тези язовири, но те са празни, по закон се водят в ремонт и не могат да се завирят. 400 язовира и 630 милиона вкарани в тази дейност, 3 са празни и затревени и без право да събират вода“, коментира Петков и обърна внимание на ДКК.
„Държавната консолидационна компания вече има сайт – седмица, след като казах, че няма“, обясни икономическият министър. По думите му тази холдингова компания се управлява от управители, на които министърът не може да въздейства, защото има орган над тях. „Под тях могат да се случват ремонтни дейности без обществени поръчки. Компанията предпазва и дава възможност за огромно дейности без обществени поръчки. Целият военно-промишлен комплекс е там – ВМЗ – Сопот и „Кинтекс“, каза още Петков. Според него ББР, ДКК и Агенцията за експортно застраховане са свързани.