ИСТОРИЯ

Китов придоби слава с това, че прави едно след друго сензационно откритие за древните Траки

През 2005 г. списание Time нарече откриването на гробницата „една от най-сензационните археологически находки през последните години“.

2008 г…..

Георги Китов, който разкопа Тракия, умира на 65 години

Снимка:
Георги Китов с 2500-годишна тракийска маска от масивно злато

от Дъглас Мартин
17 септември 2008 г

Георги Китов, български археолог, чиито открития помогнаха за осветяването на културата на древна Тракия, но чиито методи – особено с помощта на булдозери и багери – ужасиха по-внимателните му колеги, почина в неделя в Старосел, България.
Той беше на 65 години.

Причината е инфаркт, съобщи Българската академия на науките, предаде Българската държавна агенция.

Г-н Китов придоби слава с това, че прави едно след друго сензационно откритие за древните Траки и помага на учените да развият по-ясна картина на царството, конфедерация от племена около кръстовището на Южна Европа и Азия от пети век пр.н.е. до 46 г. сл. Хр. когато е завладян от Рим.

Байливикът на г-н Китов е бил десетки могили в така наречената Долината на тракийските царе, в Централна България. Открива старинни гробове в Стрелча, религиозен комплекс край Старосел и гробницата на цар Севт III, близо до град Шипка. Той събира тракийски бижута, оръжия и скулптура, включително това, което мнозина смятат за най-доброто му откритие, бронзовата глава на човек с очи от полускъпоценни камъни.

През 2004 г. той открива разчленен скелет, поставен внимателно в гробница. Наблизо имаше маска от чисто злато от килограм и половина. Имаше заплашително изражение и изящно предадени кичури коса. Г-н Китов, а скоро и археологическият свят, бяха заслепени. „Не може да е бъде“, каза г-н Китов, цитиран в няколко публикации в пресата, учуден от момента на откриването. „Не може да е възможно.“ По-късно той каза: „Златните маски с тази форма и тегло са абсолютно неизвестни.

През 2005 г. списание Time нарече откриването на гробницата „една от най-сензационните археологически находки през последните години“.

Още преди съюза на Тракия с Троя срещу Гърция в Троянската война, гърците смятат траките за варвари. Но откритите от г-н Китов реликви показват, че траките са били толкова умели в металообработката, колкото и троянците. Те също така са били военнолюбиви хора, които са участвали в сложни ритуали за пиене и са вярвали във възкресението след смъртта. Разкошните гробници очевидно са били предназначени за богатите.

„Тези открития показват, че траките са имали богатство, съперничещо с това на всяко друго велико царство от онова време“, каза Джеймс Сикингър, професор в Американското училище по класически изследвания в Атина в интервю за Archaeology News през 2005 г.

Критиките към методите на г-н Китов надхвърлят неговите тежки машини и техники за високоскоростно копаене, далеч от внимателния подход на повечето археолози с четка и мистрия. Статия в списание Archaeology през 2005 г. поставя под въпрос качеството на неговата стипендия, неговата бизнес етика, неговата самореклама и връзките му с хора, заподозрени в плячкосване и продажба на антики.

Списанието съобщава, че през 2001 г. 13-членна теренна комисия към Националния археологически институт и музей в София единодушно му отказва да води експедиции за една година. По-късно същата година комисията изхвърли г-н Китов като ръководител на секцията за траки на института, отчасти заради това, че се държи като „разглезено дете“ и нарече председателката „идиот“, се казва в състава, според списанието.

Въпреки тези порицания той продължи да работи като уредник в института и като председател на общото му събрание, съобщи българската държавна агенция.

Г-н Китов с готовност призна противоречивата си репутация. „Аз съм герой за едни и злодей за други“, каза той в интервю за българско англоезично списание Vagabond. „Има хора, които ме възхваляват, че съм направил толкова много за траките; има и хора, които смятат, че унищожавам могилите.”

Той защити използването на земекопители, заявявайки, че ги е управлявал толкова деликатно, че е извадил отделни мъниста, без да ги повреди. Булдозери са били необходими, за да бъдат в крак с грабителите, оборудвани с офроуд превозни средства и високотехнологично оборудване, каза той.

„Грабителите копаят ден и нощ“, каза г-н Китов пред Националното обществено радио през 2005 г.

За българското население, което се бори да намери пътя си, работата на г-н Китов беше извор на национална гордост. Читатели на един от най-големите ежедневници в страната го оцениха като един от 55-те най-велики българи. Правителството, което се надява да превърне тракийските съкровища в туристическа атракция, му връчи няколко награди.

Георги Китов е роден на 1 март 1943 г. в гр. Дупница, Западна България. Завършил е история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и учи история на изкуството в Русия в Ленинград, сега Санкт Петербург. Информацията за оцелелите не беше налична.

В съобщението на правителството се казва, че г-н Китов е написал повече от 200 статии. Но археологията оспори неговата наука. В него се казва, че през 2004 г. той за първи път теоретизира, че златната маска, открита близо до скелета, е принадлежала на един тракийски цар, след което решава, че е била носена от друг цар, роден с разлика от един век, преди да заключи, че е била използвана от воин.

Шест дни след Олимпийските игри през 2004 г. г-н Китов намери монета, изобразяваща това, което той каза, че е олимпийски гребец. Той каза пред Reuters, че го посвещава на гребците, които се състезават в Атина.

„Това, което той пропусна да спомене“, каза Археологията, „е, че древните игри никога не са били домакин на спорта гребане“.

ВАЖНО!!! Фейсбук ни ограничава заради позициите ни! Споделяйте в профилите си, в групите и в страниците и по този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще достигат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Подходяща музика за любителите на йога.

Може да харесате

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

КОМЕНТАР

Тв студиата са залети от обичайните шарлатани тип харизани, харалани и гоголозани, а Борисов стана пръв „тръмпист“ Няма по-големи к*рви от българските евроатлантически к*рви....

ПАРИ

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им...

ИНТРИГИ

Няма преки доказателства, че той е поръчал разстрела на Манол Велев, но пред съда ще бъдат разпитани няколко ключови свидетели освен вдовицата му Ще...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version