Лавров: Готови сме за преговори, но разговорите със Зеленски са безсмислени. Няма да позволим доближаване на границите на НАТО в Украйна
Русия е готова за преговори с Украйна, но разговорите с украинския президент Володимир Зеленски са „безсмислени по много причини“. Това каза руският външен министър Сергей Лавров в интервю за радиостанциите „Спутник“, „Говори Москва“ и „Комсомолская правда“, съобщава ТАСС. Руската федерация няма да позволи доближаване на границите на НАТО в Украйна, категоричен беше Лавров. По думите му, в Евросъюза „задават тона“ Полша, балтийските държави, Чехия и България „и европейските грандове сега трябва по някакъв начин да се съобразяват“.
Руският външен министър подчерта, че Москва не планира да преустановява военните действия в името на преговорите, разказа за контактите с Израел и Иран на фона на поредната ескалация в Близкия изток и нарече Армения и Русия съюзници „не само юридически“.
За възможностите за преговори с Киев:
– „Ние показваме готовност за преговори не заради красивата фраза. Това е вярно, но разговорите със Зеленски са безсмислени по много причини“.
– Русия не вижда необходимост от уреждане въз основа на леко редактираната така наречена формула на Зеленски, пропагандирана от Запада; това е измама. „Има три неща, от които Зеленски и Западът се нуждаят – капитулация на Русия и изтегляне към границите от 1991 г., руското ръководство пред съда, трибунал и пълни репарации. И някъде между редовете те пишат „налагат на Русия задължение да ограничи оръжията, които могат да бъдат в прифронтовата зона с ширина 200 км. А всичко останало – храна, енергийна сигурност, ядрена сигурност, хуманитарно сътрудничество, обмен на пленници, издирване на изчезнали – това са подточки, които просто рамкират това ултимативно съдържание“.
– „Но ако сега, както иска Западът, ние говорим за леко коригиране и полиране на тази „формула на Зеленски“, Западът знае как да направи това, като включва безсмислени изрази, но които красиво казват, че „интересите на сигурността трябва да бъдат еднакво взети под внимание”, същността ще си остане същата. Това не е пътят, по който трябва да се върви“.
– В случай на нови преговори Москва няма да „прави никакви паузи“ във военните действия: „Процесът трябва да продължи“.
– Швейцария не е подходяща за преговори за Украйна, тъй като „от неутрална се превърна в открито враждебна страна“.
ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro
За споразуменията от Истанбул:
– Договореностите, постигнати в Истанбул, даваха на Украйна „изключително сериозни“ гаранции за сигурност, които не се отнасяха за Крим и Донбас.
– Документът предполагаше, че на територията на Украйна няма да има военни бази или учения с участието на трети страни без съгласието на всички държави-гаранти, но в последния момент Киев предложи да се промени формулировката: „Това беше сигнал за събуждане“.
– Все още няма пълна яснота относно бъдещата съдба на западните райони на Украйна: „Не знам какво ще стане със Западна Украйна. Много политици изразяват мнението си по този въпрос, но Украйна, която е изконно руска, която иска да бъде част от руския свят, която иска да говори руски. и да отгледа своите деца, иска да поднася цветя на паметниците на тези, които проляха кръв за тази земя и в Руската империя, и по време на Съветския съюз във Великата отечествена война – това според мен не се обсъжда“
За отношенията със Запада:
– Нагнетяването на необходимостта западните страни да победят Русия „отразява по-скоро агония и истерия, отколкото войнственост. Западът разбира, че се формира нов многополюсен световен ред.
– Русия не затваря вратата към Европа, когато говори за евразийската сигурност. „Но, разбира се, това е нашият общ манастир и тук трябва да се държим прилично, а не да въвеждаме желанията на американците в тези бъдещи структури.“
За европейските политици:
– Думите на бившия британски премиер Борис Джонсън, че победата на Русия в Украйна ще бъде краят на западната хегемония, са признание: „Международният съд, според мен, трябва да обърне внимание на това.“
– В Евросъюза „задават тона“ Полша, балтийските държави, Чехия и България „и европейските грандове сега трябва по някакъв начин да се съобразяват“: „Вземете Макрон с неговите нервни изказвания за това, че трябва да се изпратят френски войници (в Украйна)“. При това „французите са не само наемници, но и инструктори, може би под някаква шапка, но (…) някои други представители на военните и специалните служби на европейските страни работят там“.
– Европейските лидери ще „приключат като политици“, ако спрат да казват, че Русия е враг. „Опозиционерите веднага ще ги хванат“.
За противопоставянето с НАТО:
– Западните политици говорят, че Русия планира да „нападне НАТО“ с надеждата да сплашат избирателите и да продължат своя курс. Руският президент Владимир Путин многократно е казвал, че няма смисъл да ги нападаме. „Ако те самите искат да доближат границите на НАТО до нашите граници, тогава, разбира се, няма да позволим това да се случи в Украйна“.
За ситуацията в Близкия изток:
– Русия предаде на Израел, че Иран „не може да не отговори на грубото нарушение на международното право и статута на дипломатическото представителство, но не иска ескалация“. Говоренето за това, че Техеран иска да се сдобие с ядрено оръжие, е необходимо, за да се отклони вниманието от събитията в ивицата Газа.
За отношенията с Армения:
– Неправилно е да се твърди, че арменците са напуснали Нагорни Карабах поради бездействието на руските миротворци.
– Москва все още оценява отношенията с Ереван като съюзнически: „Ние все още сме съюзници с Армения (…) Юридически сме съюзници, но мисля, че не само юридически и че там има хора, които разбират значението на Русия за сигурността и икономическото развитие. на Армения“.
За Молдова и Приднестровието:
– Западът работи агресивно с президента на Молдова Мая Санду, която въвлича страната в НАТО „директно или чрез обединение с Румъния“. Той иска да превърне Приднестровието в огнище на напрежение, но „те все още нямат перспектива“.
За ситуацията в Грузия:
– Това е Американски закон, не е Руски!
– Законът за чуждестранните агенти, който предизвика спорове в Грузия, е „най-мекият закон“. „В самите САЩ, във Франция, в Полша, в много други страни има закони с глоби, с наказателна отговорност, ако ти получаваш пари и не говориш за тях и направиш нещо нередно с тези пари“.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?