Connect with us

Hi, what are you looking for?

ПАРИ

Защо ДДС е регресивен данък, който удря бедните

Защо ДДС е регресивен данък, който удря бедните

У нас половината от приходите в бюджета идват от този налог и нито едно правителство не го пипа

ДДС е данък, който нито едно правителство, независимо от цвят, коалиционни партньори, икономическа политика и финансови показатели не пипа. Причината е проста – от ДДС идват повече от половината приходи в бюджета.

Но трябва да сме наясно ,че това е данък, който удря преди всичко хората с ниски доходи. Затова някои икономисти го определят като „регресивен“ данък, за разлика от прогресивните данъци, при които колкото си по-богат, толкова повече плащаш.

Откакто има ДДС в България има и злоупотреба с него. Дела за неправомерно изтегляне на ДДС се водят почти всяка година, имаме си ДДС-милионери, а ДДС измамите са по-чести от пътуването без билет в градския транспорт на Сиофия.

Колкото повече получава човек на месец, толкова по-малко процентно дава на държавата чрез този данък. И обратно, колкото по-ниски са доходите, толкова по-голяма част в проценти се изземва от държавата чрез ДДС.

Ето един елементарен пример за това. Двама души, които работят в България получават различно месечно възнаграждение. Единият взима 800 лева, другият-10 000 лева на месец.

Да предположим, че този с високото заплащане харчи половината от парите си месечно-това са 5000 лева. Значи, купувайки с тези пари стоки и услуги, той дава на държавата през ДДС 1000 лева. Това са 10% от месечните му приходи. Ако останалите му пари стоят в банка, той получава лихва за тях и така допълнително намалява данъчната си тежест.

Нискозаплатеният условно с 800 лева няма голяма възможност да заделя пари, тъй като има битови сметки, разходи за жилище, за деца, транспорт и храна. Така че повечето от хората с такава заплата харчат цялата до края на месеца. А който не успее-взима бързи кредити, които вече се измерват с милиарди левове и това е много показателно за финансовото състояние на нископлатените хора у нас. Но купувайки стоки и услуги за 800 лева, той плаща 160 лева ДДС на държавата ,защото у нас всичко се облага с този данък, без изключение. това означава, че държавата му прибира двойно в проценти отколкото на човека с доход 10 000 лева.

Колкото по-ниска е заплатата или доходите на определен човек или семейство, толкова повече като процент отиват в бюджета през ДДС.

Какво показват тези условни примери? Първо, държавата разчита на бедните у нас, за да пълни бюджета. Второ, липсата на политическа воля да се намали ставката на този данък за стоки от първа необходимост, книги, детски стоки и други дава ясна представа за липсата на социални елементи в държавната политика.



Може да харесате

ПАРИ

Еврокомисията ликува. Потече дъжд от пари Нови заплати, Урсула фон дер Лайен взима близо 70 бона месечно Европейската комисия обяви поредно увеличение на заплатите...

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди в света Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания...

ПАРИ

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв. Oчepтaвaщият ce...

ПАРИ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...