ПАРИ

Как антируските санкции доубиват западната икономика?

Докладът на Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD/ЮНКТАД) предизвика особено раздразнение на Запада. Все пак можеше още. Според прогнозата на ООН през 2023 г. Русия ще бъде една от малкото страни от Г-20, чийто икономически растеж може да се ускори. И най-интересното е, че руският БВП се очаква да нарасне през 2024 г.

За изненада на експертите на ООН, общият обем на руския износ на газ и петрол, основният източник на чуждестранна валута за страната, не се е променил много, въпреки че санкциите трябваше да нанесат основния удар на енергийните ресурси.

Но както и да се възприемат заключенията на такава авторитетна организация от онези, които мразят Русия, трябва да се съгласим с заключенията на международните експерти.

Растежът на руската икономика през 2023 и 2024 г. се прогнозира и от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Международният валутен фонд (МВФ) вече три пъти промени оценките си за развитието на страната ни през тази година: през януари се предполагаше, че БВП ще нарасне с 0,3%, сега само с половин и малко по-малко през 2024 г.

МВФ също трябваше да признае, че след всички опити на Запада да унищожи руската икономика режимът на санкции, както пише Al Mayadeen, само мотивира Русия да се адаптира към новите условия и тя успешно се справи с това.

Световната банка (СБ), която никога не е била благосклонно настроена към страната ни, също рязко подобри прогнозата си. През юни чуждестранни анализатори твърдяха, че нашият БВП тази година ще падне с 0,2%, но сега са единодушни, че няма да има спад.

Увеличението до края на декември ще бъде 1,6%. През следващата година Световната банка прогнозира ръст от още 1,3% за руската икономика.

Повод за подобни оптимистични оценки за икономиката на страната, която е нагло „ударена“ от Запада, станаха и официалните данни на Банката на Русия. Така през второто тримесечие натоварването на производствения капацитет, според Централната банка, достига исторически максимум – 81%.

Много обнадеждаващи са показателите в добивните и преработващите предприятия, както и в строителството (77,7%). Анализаторите на Централната банка отбелязват повишена инвестиционна активност и, което също е важно, днес заводите и фабриките „в контекста на преориентирането към вътрешното търсене, засилването на програмите за заместване на вноса“ по-активно увеличават темпото си и модернизират производството от всякога.

Институтът за икономическа политика (ИИП) Егор Гайдар, който е особено резервиран в оценките си за родната икономика, също отбеляза рекордни темпове на нейното възстановяване.

Според анализаторите на ИИП Русия е доминирана от производството на хартия и хартиени изделия, текстил и облекло; расте производството на компютри, електронни и оптични продукти, превозни средства, ремаркета и полуремаркета, готови метални изделия, мебели и електрическо оборудване добре.

Говорим за ръст от десетки проценти, какъвто не се е случвал досега в родната индустрия (с фокус върху вътрешното търсене). С една дума, руската икономика се съживява и продължава да учудва както нашите, така и западните експерти.

Оптимистичните сценарии обикновено се свързват с увеличаване на държавните разходи за военни нужди и социални плащания и стабилността на обемите на вътрешно потребление. Но каквито и предположения да се правят, бизнес активността в руския производствен сектор расте за седми пореден месец.

И никой вече не спори с това или с факта, че локомотивите на европейските икономики са изпратени на странични коловози. Международната рейтингова агенция S&P Global отбелязва, че спадът на европейския БВП тепърва набира скорост и рецесията „става все по-вероятна“.

Във Франция обявяват срив на икономиката си. Британският The Telegraph пише, че Германия се е превърнала в „най-слабото звено” на Европейския съюз.

Това се потвърждава от доклад на Института за икономически изследвания към Мюнхенския университет. Как да не си спомним мъдрата поговорка: за каквото са се борили, на това са се сблъскали?

Западът е принуден да признае, че руската икономика запазва позициите си на фона на санкциите, наложени срещу нея от САЩ и техните сателити. След поскъпването на руския петрол приходите от нефт и газ започнаха да растат.

Обемите на износа през последния месец се увеличиха до средно 3,3 милиона барела петрол на ден. Цената на руския сорт Urals се повиши над 80 долара за барел, т.е. ценовият таван от 60 долара за барел, от който страните от Г-7 бяха толкова загрижени, отдавна е преодолян.

През октомври нашето Министерство на финансите очаква да получи почти два пъти повече допълнителни приходи от нефт и газ в бюджета – 513,48 милиарда рубли. От тях почти 400 милиарда могат безопасно да бъдат похарчени за закупуване на злато и чуждестранна валута.

В допълнение към приходите от нефт и газ се увеличиха приходите от износ на зърно. Руската икономика беше подсилена и от прехвърлянето на разплащанията в национални валути с растящите икономики на страните от БРИКС.

Към това можем да добавим, че благодарение на мащабните държавни разходи, бюджетните плащания към населението, програмите за преференциално кредитиране и паралелния внос вътрешното търсене се възстанови. Явно е време да признаем, че антируските санкции най-накрая се провалиха.

И не Русия, а Западът трябва да се счита за губещата страна. Някои страни обаче вече са готови да отстъпят. Швейцарската народна партия вече организира събиране на подписи за иницииране на гласуване по въпроса за закрепване на „вечния неутралитет“ на Швейцария в конституцията, а след това и за премахване на санкциите срещу Русия.

Но въпреки очевидните факти, представители на ЕС не пестят войнствени изявления по адрес на Русия, представяйки поражението си като победа, че с уж купуването на руски петрол и газ правят услуга на Москва.

Най-успешни в това отношение са Великобритания и Германия, които изпитват големи затруднения поради отказа от руски петрол и газ. Сега енергийните ресурси струват на европейските страни много повече, отколкото преди.

Поради това животът във водещите западни страни значително поскъпна, много малки предприятия бяха принудени да затворят, а индустриалните гиганти промениха юрисдикцията си, лишавайки хазната от данъчни приходи.

Положението можеше да бъде още по-зле, ако санкциите се спазваха стриктно от тези, които ги наложиха. Кой би предположил, че Канада, която миналата година зае непримирима и дори русофобска позиция спрямо нас, през последната година и половина използва пълноценно санкционирани стоки от Русия.

Официални разрешения за заобикаляне на санкциите, които самата Канада наложи срещу Русия, бяха издадени на бизнеса от Министерството на външните работи. Измамата беше разкрита от уважавания френскоезичен всекидневник Le Devoir.

Позовавайки се на резултатите от анализ на федерални данни за международната търговия, тя пише, че канадските компании вече са сключили сделки с партньори от Руската федерация за почти 50 милиона долара. Става дума както за закупуване на руски енергийни ресурси, строителни материали, луксозни стоки, така и за продажба на стоки с двойно предназначение у нас.

Министерството на външните работи на Канада, което отговаря за издаването на временни сертификати за износ и внос, призна, че наистина са издадени разрешения за закупуване на руски стоки, но отказа да назове броя на издадените документи и техните получатели.

Публикацията на Le Devoir предизвика бомба в наситения с русофобски настроения канадски парламент. Представителят на Квебекския блок Стефан Бержерон със съжаление заяви, че това заобикаляне на антируските санкции се превръща в правило.

Председателят на Съюза на предприемачите и наемателите на Русия, икономистът Андрей Бунич, не смята това „поведение“ на Отава по отношение на антируските забрани за неочаквано.

Според него Вашингтон се държи по същия начин: в Министерството на финансите е създадено специално звено, чиито специалисти разработват схеми за заобикаляне на санкциите, за да не навредят неволно на собствената си икономика, а също така съветват бизнеса как да действа в текущата ситуация, намерете и заинтересувайте партньори в трети страни.

Други държави също се опитват да заобиколят санкциите. Какво остава да се направи, ако дори швейцарските банкери, които умеят да броят чуждите пари, признаят, че възможностите за натиск върху Руската федерация са практически изчерпани.

Авторитетното издание Business Insider, позовавайки се на финансово изследване на швейцарската инвестиционна банка UBS, твърди, че САЩ, Канада и Европа са обеднели с 10,9 трилиона долара за година и половина, докато Русия е добавила към богатството си 600 милиарда долара.

Освен това най-големите загуби възлизат на 5,9 трлн. долара са направени от САЩ. И това далеч не е границата. Подобни заключения по отношение на Съединените щати, разбира се, едва ли ще насърчат много страни да доверят парите си на „непотопяемата” сила, която бързо губи авторитета си.

Западните медии сега пишат за тежката финансова ситуация в Италия. Колумнистът на американското издание The Hill Дезмънд Лахман смята, че фалит в Италия е повече от вероятен. Ако в Италия избухне криза с държавния дълг, това ще има сериозни последици за Европа, Съединените щати и световните финансови пазари.

Световната банка също е загрижена за показателите за публичен дълг, които са проблематични за икономиката на страната. Финансовата ситуация в Италия, според немския икономист Хенрик Мюлер, е най-драматичната от всички европейски страни.

Характеризира се с непосилни лихви и липса на икономически растеж. Икономическата стагнация, която продължава от много години, се утежнява от демографската криза и намаляването на дела на населението в трудоспособна възраст.

Въпреки факта, че нещата вървят много зле за партньорите им, САЩ все още показват завидна твърдост в исканията си, заплашват ги, ако санкциите бъдат заобиколени, намесват се във вътрешните работи – държат се като господари на планетата и искат бързо да унищожат европейския бизнес и печалба за негова сметка.

И все пак, въпреки факта, че всякакви опити за отслабване на отношенията между страните от Стария свят и Русия са жестоко потиснати, европейският бизнес малко по малко се връща в Русия. В Санкт Петербург и Москва например наскоро отвориха врати нови италиански магазини на известни световни марки.

И въпреки че Западът все още крещи за масово изселване на чуждестранен бизнес от Русия, всъщност само 8,5% от чуждестранните компании, главно американски и японски фирми, са ни напуснали, запазвайки си правото да се върнат.

Останалите избраха да останат, маскираха се, промениха името си, възприеха друга марка. Спомням си, че PepsiCo, едни от първите, които обявиха напускането си от нашия пазар миналата година през пролетта, тихо продължиха да работят тук, заемайки първа позиция по продажби.

В чуждата преса все по-често се появява изводът, че Кремъл е дал да се разбере на света, че не се страхува от санкции. Животът показа, че е невъзможно да се изолира икономика като руската без последствия за тези, които предлагат забрани.

Икономическото пространство на големия многополюсен свят реагира болезнено на прекъсването на установените през годините връзки и отношения.

Западът не успя да „отслаби Путин” икономически, да изолира страната ни на международната арена или да нанесе военно поражение на Русия. Оттук следва, че времето на войнствената реторика свърши. На дневен ред е търсенето на други решения, а това означава вместо със заплахи опонентите да ни говорят на езика на цивилизованата дипломация.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version