ПАРИ

Инфлацията, а не пандемията ще е по-големият ни проблем догодина

По-големият проблем, с който ще се занимаваме през 2022 г., е инфлацията, а не пандемията. За това предупреди пред БНР икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Стоян Панчев.

Той е на мнение, че високата инфлация ще ни съпътства в следващите пет години.

По негови думи пандемията не е създала нови тенденции, а е затвърдила стари тенденции в света на парите.

Панчев подчерта, че финансовото здраве на страната в сравнение с периода преди пандемията със сигурност е по-лошо. Вървим към втори бюджет със сериозен дефицит, имаме покачващ се дълг и енергийна система, която страда от сериозни проблеми, голяма част от които вносни, припомни той.

Панчев отбеляза, че ноември е завършил със 7,3% инфлация – нещо, което много отдавна не е виждано у нас.

Той е на мнение, че липсата на визия и прогноза на управляващите какво ще се случи през следващата година, е проблематично. Думите му са по повод заявената за юни догодина актуализация на все още неприетия държавен бюджет.

Според него това е вид политическо презастраховане и може да се разглежда като гасене на пожари и политическа гъвкавост за сметка на правилното бюджетиране и финансово прогнозиране.

„Големият натиск ще дойде от ситуацията. Септември икономическата ситуация беше значително по-ведра, отколкото е сега или ще бъде през януари. Това може да доведе до някаква форма на спорове“, предупреди икономистът по повод евентуални разногласия в коалицията.

Относно мораториума върху цените на тока Панчев посочи, че ефектите вече се виждат. Такъв била липсата на ликвидност в енергийните оператори. „Проблемът се пренася в някаква степен на участниците в енергийната система – тези, които стоят между скъпите суровини и международни цени, и цената, която отива при домакинствата например, която е далеч от пазарната стойност“, поясни той и допълни, че докато мораториумът задържа цените в края и в същото време имаме скъпи суровини, участниците по средата започват да губят.

По негови думи, ако се върви към субсидиране на битовите потребители, то не трябва да минава през енергийната система и да разбърква енергийния пазар. Според Панчев това може да се случи през специална програма за подпомагане.

Твърдението, че в момента ни управляват най-големите и най-добрите експерти, е хубава опаковка, може би, но конкретно в действията на правителството аз не го виждам, отбеляза той.

Може да харесате

ПАРИ

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им...

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди в света Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания...

ПАРИ

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв. Oчepтaвaщият ce...

ПАРИ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version