Бизнесът свива инвестициите си през 2019 г. спрямо направените през миналата година. Мениджърите от частния сектор предвиждат намаление на инвестиционните си програми с 14.8% в сравнение с предходната година. Това съобщиха от Националния статистически институт (НСИ) след проведено проучване на инвестиционната активност сред промишлените предприятия. Във фокуса на изследването са реализираните инвестиции през 2018 г. и плановете на предприемачите за тази година.
По основни производствени групировки най-голям относителен дял в инвестициите през 2019 г. се очаква да формира производството на стоки за междинно потребление (40.8%). Това са стоки и услуги за производствения процес, инструменти и дребен инвентар, разходи за ремонт, обучение на персонала, пазарни проучвания, реклама и др. При стоките за междинно потребление се предвижда понижение от 14.2% спрямо предходната година.
На второ място по прогнозен обем на инвестициите са енергетичните и свързаните с водата сектори (с относителен дял от 28.6%), при които се очаква увеличение с 27.3% в сравнение с 2018 година.
Следва производството на недълготрайни потребителски стоки, което е с относителен дял от 15.7%, като предвижданията на мениджърите са за свиване на инвестиционните програми с 27.4% спрямо предходната година.
От НСИ отчитат, че през периода януари – февруари 2019 г. износът на стоки от България за трети страни нараства с 15%
в сравнение със същия период на предходната година и е на стойност 2.8 млрд. лева. Основни търговски партньори на България са Турция, Китай, САЩ, Сърбия, Египет и Русия, които формират 51.3% от износа за трети страни. Най-голям е бил износът в секторите „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (85.8%) и „Храни и живи животни“ (65.3%).
За първите два месеца на годината износът като цяло с трети страни и ЕС е на стойност 9.2 млрд. лв. Това е с 10.9% повече в сравнение със същия период на предходната година.
За посочения период вносът на стоки в България от трети страни се увеличава с 12.3% в сравнение със същия период на 2018 г. и е на стойност 3.9 млрд. лева.
Само за февруари вносът нараства с 15.9% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1.9 млрд. лeвa. Най-много внасяме от Русия, Турция, Китай и Украйна, като чуждите стоки са основно храни и живи животни (34.9%) и минерални горива, масла и подобни продукти (28.6%).
През периода януари – февруари 2019 г. общо в страната (от трети страни и ЕС) са внесени стоки на стойност над 10 млрд. лв., или с 5.2% повече спрямо същия период на 2018 година.
По данни на статистиката външнотърговското салдо (износ FOB – внос CIF) на България с трети страни през периода януари – февруари 2019 г. е отрицателно и е в размер над 1 млрд. лева. Идентична е и картината с общото външнотърговско салдо. То също е отрицателно и е на стойност 9.2 млрд. лева. По цени след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки салдото през периода януари – февруари 2019 г. е в размер на 242.6 млн. лева.
Може да харесате
ПАРИ
Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им...
ПАРИ
Биткойн чупи рекорди в света Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания...
ПАРИ
Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв. Oчepтaвaщият ce...
ПАРИ
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...