LIFE

Съвети как да изпълним новогодишните си цели и обещания

Съвети как да изпълним новогодишните си цели и обещания

Началото на всяка нова година е идеалното време да обърнете нова страница и да вземете новогодишни решения. Новата година често се чувства като ново начало и чудесна възможност да промените лошите навици и да установите нови рутини, които ще ви помогнат да израствате психологически, емоционално, социално, физически или интелектуално.

Разбира се, целите са много по-лесни за вземане, отколкото за спазване и до края на март много от нас са изоставили решимостта си и са се върнали към старите си модели.

1. Изберете конкретна цел
Всяка година милиони хора решават да „отслабнат“, „да бъдат по-продуктивни“ или „да влязат във форма“ през следващата година. Вместо да избирате такава двусмислена цел, фокусирайте се върху нещо по-конкретно, което можете реално да насочите вниманието си. С други думи, изберете много конкретна, постижима цел.

Например може да се ангажирате да загубите 10 килограма, да правите ежедневни списъци със задачи или да провеждате мини маратон. Не забравяйте да направите целта си реалистична, а не драстична. Изборът на конкретна, постижима цел също ви дава възможност да планирате как точно ще постигнете (и да се придържате) към целта си през годината.

2. Бъдете реалисти – фокусирайте се върху една цел
Въпреки че може да имате дълъг списък с потенциални новогодишни решения, Ричард Уайзман, професор по психология в Университета Хартфордшър, предлага да изберете само една и да съсредоточите енергията си върху нея, вместо да се разпространявате твърде тънко сред редица различни цели.

Постигането дори на една малка цел може да засили вярата ви в себе си. За по-големи цели помислете за разделянето им на управляеми парчета, за да работите едно по едно. Поемането на твърде много наведнъж може да бъде плашещо. Това може да бъде особено трудно, тъй като установяването на нови поведенчески модели отнема време и продължителни усилия. Фокусирането върху една конкретна цел прави запазването ѝ много по-постижимо.

3. Направете си план

Не чакайте до последната минута, за да изберете целта си. Разумното избиране и обширното планиране са съществени части за постигане на всяка цел. Експертите предлагат да премислите как ще се справите с голяма промяна в поведението, включително стъпките, които ще предприемете, защо искате да го направите и начините, по които можете да се държите на път.

Създаването на подробен писмен план може да ви помогне да се придържате към целта си. Защо този етап е толкова критичен за успеха – от една страна, това ви позволява да обмислите какви тактики ще използвате, когато сте изправени пред предизвикателства.

Ако започнете да работите към дадена цел, без да е въведен какъвто и да е план, можете бързо да се откажете, когато се сблъскате с някакво препятствие, пречка или съпротива.

Можете да започнете, като запишете целта си, съставите списък с нещата, които бихте могли да направите, за да я постигнете, и отбелязвате всякакви пречки, които могат да ви се изправят по пътя. Като знаете точно какво искате да постигнете и трудностите, с които може да се сблъскате, ще бъдете по-подготвени да се придържате към своята резолюция и да преодолеете всичко, което може да ви отклони.

Ако например желаете да се храните по-здравословно, можете да започнете с планирането на седмичните си хранителни продукти. Приложения като Kimbino.bg ще ви помогнат да откриете Кауфланд брошура, както и на много други магазини. Ще можете да сравнявате оферти, да следите промоциите, както и да се абонирате за седмични брошури.

Също така може да откриете други уеб сайтове като gotvach.bg където ще може да откриете много здравословни рецепти, да ги обсъждате с други готвачи, да следите кои съставки са ви нужни за всяка една и да си създавате списъци. Дори ако придобиете стабилен опит в областта вие самите ще може да споделяте ваши рецепти!

4. Малките стъпки водят до успех

Твърде бързото поемане е често срещана причина, поради която толкова много новогодишни решения се провалят. Започването на неустойчиво ограничителна диета, прекаляването с нея във фитнеса или коренното изменение на нормалното ви поведение са верни начини да провалите плановете си. Вместо това се съсредоточете върху малки стъпки, които в крайна сметка ще ви помогнат да постигнете по-голямата си цел.

Ако сте решили да избягате маратон, започнете, като отидете на джогинг два или три пъти седмично. Бавно работете до по-дълги писти и упражнявайте повече дни в седмицата.

Ако се опитвате да се храните по-здравословно, започнете, като замените някои от любимите си по-малко здравословни храни с по-питателни храни. След това се заемете с друг елемент от вашата диета, като добавяне на по-голямо разнообразие от зеленчуци, намаляване на размера на порцията и / или намаляване на пържената храна или яденето навън.

Макар да изглежда бавен старт, тези малки постепенни промени улесняват придържането към новите ви здравословни навици и увеличават вероятността за дългосрочен успех.

5. Избягвайте да повтаряте минали неуспехи
Друга стратегия за запазване на новогодишната ви цел е да не правите точно същата цел година след година. „Ако хората си мислят, че могат да го направят, вероятно могат, но ако вече са опитали и са се провалили, тяхната вяра в себе си ще бъде ниска“, обясни Уайзман в интервю за The Guardian.

Ако решите да достигнете до същите цели, за които сте се опитвали в миналото, прекарайте известно време в оценка на предишните си резултати. Кои стратегии бяха най-ефективни? Кои бяха най-малко ефективни? Какво ви попречи да запазите целта си през последните години?

Помислете дали да промените леко вашата цел, за да я направите по-осъществима. Променяйки подхода си, по-вероятно ще видите реални резултати тази година.

6. Не забравяйте, че промяната е процес

Тези нездравословни или нежелани навици, които се опитвате да промените, вероятно са отнели години, за да се развият, така че как можете да очаквате да ги промените само за броени дни, седмици или месеци? Бъдете търпеливи към себе си. Разберете, че работата по вашата цел е процес. Дори ако направите грешна стъпка или две, можете да рестартирате и да продължите по пътя си към целта си.

Може да отнеме повече време, отколкото бихте искали да постигнете целите си, но не забравяйте, че това не е състезание до финала. След като сте поели ангажимента да промените поведението си, може да е нещо, върху което да продължите да работите до края на живота си.

7. Учете се и се адаптирайте
Сблъсъкът с неуспех е една от най-честите причини, поради които хората се отказват от новогодишните си решения. Ако внезапно се върнете към лош навик, не го разглеждайте като провал.

Пътят към целта ви не винаги е прав и по пътя често има предизвикателства. Вместо това възприемайте рецидивите като възможности за обучение. Ако водите дневник за разрешаване, запишете важна информация за това кога е настъпил рецидив, какво може да го е задействало и какво бихте могли да направите различно следващия път.

Разбирайки предизвикателствата, с които се сблъсквате, ще бъдете по-подготвени да се справите с тях в бъдеще. И помнете: Важна е не само крайната цел – а и пътят, по който сте стигнали до там!

Следете изданието ни и бъдете осведомени за всяка новина от България и света.

Качваме постоянно, за да сте информирани за всичко и на време.

Харесайте страницата ни във фейсбук и бъдете винаги информирани.

Може да харесате

LIFE

Семейството на основателя на прочутата компания било емигрирало в Гърция от България Меродавният парижки всекидневник писа в специалното си приложение „Легенда“ за компанията Вече...

ИНТРИГИ

Фотобомба: Корнелия на море в Гърция с мъжа си и с…Калоян Методиев (папарашки снимки) Детронираната лидерка на БСП плати вечерята на двамата си любими...

ИНТРИГИ

Защо болния перверзен Макрон има толкова странна външна политика? Трябва да е навсякъде! Отговорът е изненадващо прост, макар и неочевиден. Макрон е навсякъде! На...

LIFE

Бившата министърка на ГЕРБ, която не се разпозна на снимките, излъга, че отношенията й с уволнения главен секретар на МВР са само служебни Любовниците...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version