Че корените на днешна Украйна са древнобългарски, няма никакво съмнение.
Украинският език е в най-голяма степен близък до своя коренов език – Българския.
Украинските лични имена са основно български и имат значение само в Българския език. Например Боян / Баян (Бог Ян Слънцето), Богдан, Георги (Ге Оре – Орачът) са с коренови български думи.
Старото име на днешния град Киев е Самбатаз със значение Сам Бата Аз или Самият Бог Аз / Себаз, Древнобългарският Бог на човешката душа.
Някои еврейски изследователи отдавна се опитват да припишат Древнобългарската история на евреите. Те наричат Древнобългарското племе на Хазарите евреи. За това обаче няма никакви исторически доказателства. Хазарите, както и всички принадлежащи на днешна Украйна географски наименования са с Български произход. Например Азовско море, както и изобщо целият континент Азия са кръстени на Древнобългарския Бог Ази на Човешката душа. Хазарите / Азарите са всъщност Озарите или Озарените и носят името на Зората, Изгряващата Древнобългарска Богиня.
Древните българи са заселили тези райони още в зората на човечеството, възникнало в планините и пещерите на днешна Северозападна България. След като са се разселили в околностите, Самбата можем да срещнем и в днешна Румъния и Унгария като наименование на племе.
Самбата се среща дори и в Непал – Непал Самбата е техният лунно-слънчев календар, посветен на Сам Бата, Сам Бога.
По религията им ще ги познаете – това, което свързва всички народи по света е общата им Древнобългарска духовност.
С хилядолетията тя е потъпкана, отречена, заместена, но не може да бъде изтрита от колективното подсъзнание на човечеството.
Тази най-древна духовност е и религията на първите евреи – именно затова те наричат съботния ден Сабат т.е. Събота. Съботата е бил Денят за сядане в медитация с Богинята майка – Съ Ба-та, С Богинята.
За Древните българи Сядането с Богинята за духовно уединение / медитация, е било част от бита им.
Днес се делим на религии, деноминации, чертаем държавни граници, а забравяме, че произходът ни е един – Божествен.
От първите човеци на света – Божиите Древни българи от пещерите на Балкана.
През 2016 г. в Киев,
местни хора, преподаватели в университети и интелектуалци, ме водиха да видя украинските исторически герои, чиито паметници бяха безспорно красиво изградени – Кирил и Методий, Григорий Цамблак, княгиня Олга, Киприан и Кий. Това, казваха те, са Кирил и Методий, които…А това е Цамблак, който…(Цамблак е българин, роден в Търново, по-късно става Киевски митрополит). Вижте, казват те и ми посочват Киприан, това е личността, която…(Киприан е българин, роден в Търново, по-късно митрополит и патриарх Киевски, Литовски и на цяла Русия). След това ми посочват княгиня Олга, която всъщност е внучка на княз Борис I (Баръш каган, „Алтайски барс”). Казвам им, това е много хубаво, дори е чудесно, но всички те са българи. Отначало не ме разбират, сякаш не са ме чули…Един от местните ми казва: „Ама как Олга ще е българка, когато е родена в Псков?” Отговорих му: „През 890 година, когато е родена Олга, не е имало град Псков, а Плисков (Плиска), както е записано съвсем ясно рождението ѝ във всички исторически архиви на онази епоха. Псков е основан през 903 г. Разбира се, ако настоявате, че Олга е родена на празното поле, където е построен 13 години по-късно този град, за когото твърдите, че ѝ е роден, аз не бих искал да споря с Вас”. Водиха ме и до един монументален паметник, където величаво стои Кий, основателят на Киев. Градът днес носи неговото име. Но това, казвам аз, е Кий Шамбат, по-малкият брат на хан Кубрат (Курт хан, Куртбат – Вълк, по майка от Ашина клан, „Вълчицата“). Киев е основан от Шамбат и във всички летописи, Вашият град е записан с името Шамбатас (Самбатас), включително и от Прокопий Кесарийски, пряк свидетел на епохата и велик историк. Историята е ясна и…българска, казвам им аз.“ – Стоян Динков