ИСТОРИЯ

КАРТА НА ОГРАБЕНА БЪЛГАРИЯ

КАРТА НА ОГРАБЕНА БЪЛГАРИЯ СЛЕД КРАЯ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА С ОТКЪСНАТИТЕ ОТ НЕЯ ЗЕМИ И ПОТОЦИТЕ БЪЛГАРСКИ БЕЖАНЦИ ОТ ТЯХ.

На 27 ноември преди 101 години на България е наложен Ньойският диктат. Той пречупва духа на българската нация и слага край на невероятния й полет, впечатлил света.

Периодът на войните(1912-1919) бележи апогея на българския дух, платен със 140-хиляди жертви и последван от катастрофа и разделение.

В края на Първата световна война армията на 4.8-милионна България наброява почти милион души. И то каква победоносна и боеспособна армия, устояла срещу армиите на най-мощните и технологично най-развити европейски империи – Великобритания и Франция и нанесла съкрушителни поражения на войските на Русия, Румъния и Сърбия.

Какъв дух! Каква икономика!

…и всичко завършва в Ньой…

Картата е издадена от Всебългарския съюз „Отец Паисий“, чиито дейци са истински родолюбци, но след 9.09.1944 г. са преследвани, съдени и убивани, а организацията им забранена.

На 27.11.1919 г. в кметството на парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан Ньойският договор, който изважда България от Първата световна война. Договорът представлява диктат на великите сили-победителки, който узаконява втора национална катастрофа. Не само че България не успява да обедини своя народ, но са й отнети още територии (Беломорието, Южна Добруджа, Македония, Западните покрайнини).

“Победена без да бъде бита“ България няма право да притежава модерни военни технологии, флот и авиация, а задължителната военна служба е отменена. Сухопътните сили трябвало да не надминават 33 000 души, включително полицията.

Репарациите, които България трябва да изплати на съюзниците според Ньойския договор, са в размер на 2,25 милиарда златни франка. Те трябва да се изплащат на 6-месечни вноски на Репарационната комисия, създадена с Версайския договор, която от своя страна ги преразпределя между съюзниците. Първото плащане трябва да бъде направено на 1 юли1920 г., а последното – на 1 януари 1958 г. През първите две години лихвата върху репарациите е 2%, а през следващите години – 5%. В сумата на репарациите са включени и евентуални финансови претенции към България от страна на нейните съюзници. Създадена е възможност Репарационната комисия да отлага или намалява плащанията, в зависимост от възможностите на България

В резултат на тежките условия на договора и последвалото сръбско, гръцко и румънско робство стотици хиляди българи търсят убежище в свободна България. Договорът е унизителен за България и десетилетия наред до 9.09.1944 г. са организирани стотици протестни демонстрации срещу неговите условия, които доказват, че договорът няма да бъде забравен, нито простен.

Между 1919 г. и 1942 г. във Военното училище в София е създадена особена традиция. Спазва се един ритуал, който възпитава и поддържа духа на бъдещите офицери, бойци за обединението на разпокъсана и ограбена България. Накрая на вечерната проверка, при свалянето на знамето, докато трикольорът бавно се спуска по пилона, юнкер от старшия клас извиква високо:

– Помнете Ньой!

Блоковете бъдещи офицери отговарят хорово:

– Помним Ньой! Готови сме да умрем за България!“

➡️ Подкрепете ни като се абонирате за страницата ни … ?

Може да харесате

ИСТОРИЯ

Руският премиер от 1917 г. Александър Керенски: Октомврийската революция бе замислена на Запад, за да отнеме на Русия победата в ПСВ Интервю на княз...

ИСТОРИЯ

Става все по-необходимо в наши дни истината да бъде защитавана, да се помни и знае. Това е необходима дан и за поколенията, които са...

ТЕМА

Очаква се cyшитe, oгpoмнитe пoжapи и жecтoĸитe бypи дa oпycтoшaт oбшиpни чacти oт плaнeтaтa Cpeднaтa глoбaлнa тeмпepaтypa oт пeтъĸ e билa c нaд двa...

КУЛТУРА

Технология на отродяването. „Фалшива новина“ ли е, че българската литература е смъртоносно ампутирана „Фалшива новина“ ли е, че българската литература е смъртоносно ампутирана в...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version