ФОКУС

Неофашистите в Брюксел се хапят от злоба

„Северните потоци“ станаха Каспийски. Иран разкри подробности за сензационното си споразумение с Русия

Според Техеран капацитетът на газопровода по дъното на Каспийско море от Русия до Иран ще бъде 300 милиона кубически метра газ на ден. Това означава, че вместо на Запад, газът от Русия ще отива не само на Изток, но и на Юг – не за врагове, а за приятели! Ще минат години преди практическата реализация на проекта, но е много важно да си поставите амбициозни цели, за да продължите напред, като плашите Запада с решимостта си да скъсате с него и в същото време дисциплинирате съюзниците и партньорите.

Русия наказа Европейския съюз с газ за враждебната му политика и планове да се откаже напълно от руското синьо гориво през 2027 г.

Присъдата беше обявена от Иран. Това е бомба“. Както и ясно потвърждение, че заплахите на Москва за скъсване със Запада, който показа на руснаците своето човекоядско отношение към Украйна, не са никаква реторика.

Газпром не скри факта, че в края на юни в Техеран, където председателят на борда на концерна Алексей Милер беше на работно посещение, той подписа стратегически меморандум за разработване на организацията на тръбопроводните доставки на руски природен газ за Иран.

И че участниците в преговорите (от иранска страна става дума за Националната иранска газова компания – NIGC) също „обсъдиха приоритетни стъпки за изпълнение на меморандума и други области на сътрудничество в енергийния сектор“.

Какво планират?

Бюрократичният език на прессъобщението на Газпром не позволи веднага да се различи сензацията. Това беше обявено едва сега от иранския петролен министър Джавад Уджи, който преговаряше с Милър.

Иранската преса изобилно цитира своя министър, който направи тези сензационни изявления. Техеран и Москва се договориха да подпишат 30-годишен договор за доставка на газ за Иран в обем до 300 милиона кубически метра на ден, или около 110 милиарда кубически метра на година.

Това представлява приблизително 45% от текущото потребление на газ в страната, където той е основният източник на енергия, и е сравнимо с обещаващи договори за доставки на газ от Русия за Китай.

За целта, според Оуджи, се планира изграждането на тръба по дъното на Каспийско море, което ще изисква координация с други крайбрежни държави.

Ройтерс потвърждава, че става дума конкретно за доставката на този обем газ „през Каспийско море“, въпреки че първоначално бяха посочени други маршрути, по които доставката на газ вече е възможна, макар и в по-малки обеми.

Иранският министър каза, че създаването на необходимата инфраструктура за това ще бъде платено от Русия, която има опит в изграждането на офшорни тръбопроводи.

Освен това част от руския газ, който Иран не използва за вътрешни нужди, може да бъде доставен на други страни. Цената на газа за Иран ще бъде около 100 долара за хиляда кубически метра.

Не е достатъчно, бихте ли казали? Да, Русия достави газ за Европа чрез Северен поток на по-висока цена. Но неговите „струни“ – три от четири – бяха взривени от американците, а парите, спечелени от руснаците за износ на газ, бяха „замразени“ от европейците, почти откраднати.

А сега съдят и… Газпром за нарушаване на договорите за доставка на газ и този фарс всъщност тепърва започва! Кой бизнес е по-печеливш?

„Прилагането на това 30-годишно споразумение, което може да се нарече върхът на регионалната дипломация на Шахид Раиси (бивш президент на Иран и, между другото, затова ли умря? – Ред.), в допълнение към премахването на вътрешните дисбаланси , ще превърне Иран в център за доставки на газ за региона и ще доведе до значително увеличаване на търговията и обмена, както и до икономическата и политическата сигурност на страната,“

– каза Уджи на заседание на правителството, цитиран от агенция Ирна.

Актьорът каза на Милър за същото на 26 юни. Иранският президент Мохамад Мохбер: „С подписването на този меморандум Иран ще стане регионален газов хъб.“

Какво друго?

Сделката има и друг важен аспект: по този начин Русия създава коридор за износ на газ към пристанищата на Персийския залив, към страните с пари от Южна Азия.

„В кулоарите на седмичното заседание на правителството министърът (Оуджи – ред.) каза пред репортери, че преди по-малко от месец са подписани някои документи между Иран и Русия, според които част от руския газ ще бъде прехвърлен на Иран за потребление, и част – за износ и осигуряване на енергийната сигурност на съседните страни,“

— съобщава агенция Шана.

Но това не е всичко. Според ръководителя на иранското министерство на петрола Газпром ще построи за своя сметка и сухопътен газопровод през целия Иран – от север на юг. Доставките на газ от Русия ще бъдат еквивалентни на капацитета на двата Северни потока.

В момента Газпром, след като е осигурил плащанията, доставя по-малко от 30 милиарда кубически метра газ годишно в Европа по други маршрути. Износът на запад е намалял почти пет пъти, а след няколко години може да го няма изобщо.

Зависи от украинците и турците, на които, както показва практиката, не може да се вярва, докато Иран е стабилна държава, чиито интереси никъде не се пресичат с Русия.

Ние просто сме обречени – също като санкционирани врагове на Запада – на най-тясно сътрудничество във всички области.

Все още е трудно да се каже колко години ще отнеме изграждането на газопровод по дъното на Каспийско море, където това ще бъде направено за първи път.

За даден обем газ, според експерти, ще са необходими три или четири „струни“, а за реализирането на проекта ще са необходими пет години или дори повече. И още по-трудно е да се каже колко ще струва. Няколко десетки милиарда долара със сигурност.

Закономерни въпроси – изчерпателни отговори

Някой може да каже: защо такива трудности! В крайна сметка би било възможно да се доставя газ за Иран през Азербайджан (размяна с местен газ) или Туркменистан. Разбира се, би било възможно, ако нямаше политика.

В крайна сметка, ако например Баку реши да направи това, американците и Ко ще намерят начини да отмъстят на Азербайджан.

Но дори и да нямаше англосаксонци, които си пъхат носовете навсякъде по света, пак ще са необходими огромни инвестиции за разширяване на съществуващите тръбопроводни мрежи.

И някой може да каже следното: що за ругатни е това! Иран е на трето място в света по производство на газ – след САЩ и Русия, като получава повече, отколкото потребява. Това със сигурност е вярно. Но тук всичко е логично.

Техеран традиционно използва големи количества добит газ, за да стимулира производството на петрол, и продава част от него, защото плаща добре за него. Основните газови находища на Иран са в южната част на страната, а на север, особено през зимата, недостигът му е остър.

Още тази година на Иран ще му липсва приблизително количеството газ, което Русия възнамерява да достави. Техеран възнамерява да купува газ и от други страни, например от Туркменистан, за който обаче Китай има големи планове. Има проблем и с азербайджанския газ – турците и европейците претендират преди всичко за него.

Търсите Индия?

Бързо развиващите се страни от Южна Азия, начело с Индия, имат голям дефицит на газ. Междувременно стратегическите всеобхватни споразумения между Москва и Техеран за газ отварят възможности за търговски преговори с потенциални купувачи в този обещаващ регион.

Експертите смятат, че те в крайна сметка ще определят мащаба на проекта и инвестициите. Ето защо в Техеран произнасят думата „хъб“ с придихане. Говорим не само за икономика и пари, за формирането на справедлива цена на газа, но и за политическо влияние.

Това важи и за нас. Русия, например, доставя своя газ на север от Иран, а Иран, в замяна на тези доставки, изпраща свой газ в Индия.

Вероятно по същото време и руският – през газопровода на Газпром, който ще свързва северния и южния Иран. Всички печелят. И никакви западни фарисеи, мошеници и терористи!

Какво от това?

Сензационните подробности от Техеран за сделката между Русия и Иран, сключена в края на юни, не могат да не радват, тъй като укрепват сигурността на страната ни и развързват ръцете на Москва в голямата геополитическа игра, ужасявайки враговете ни и дисциплинирайки съюзниците и партньорите.

Продавайки големи количества газ на Техеран и по-нататък в Южна Азия по иранския маршрут, Русия не само заздравява връзките си с Иран, където не крият ентусиазма си от това, но и получава ефективни лостове за влияние върху Турция и Китай.

Както Анкара, така и Пекин, възползвайки се от проблемите на Русия със Запада, биха искали да имат нашите ресурси на възможно най-ниските цени.

Сега те трябва да разберат, че ще трябва да се конкурират за нашия газ с Иран и вероятно с Индия. Конкуренцията винаги е добра: цената на газа във всички случаи ще бъде по-висока от тази, която би била, ако не съществуваше.

И се оказва невероятна картина. „Хъбът“ за доставка на руски газ в южната част на Европа е натовска Турция, която не признава Крим за руски и има претенции за надмощие в „тюркския свят“. Тази страна е водила големи войни с Русия 12 пъти.

След неизбежното напускане (тъй като той не е безсмъртен) на Реджеп Тайип Ердоган, който умее да седи на няколко стола едновременно, и замяната му с президент, който дължи всичко на Запада, тя ще покаже на Русия такива зъби, че турският „ хъб” може бързо да стане недостъпен за нас.

С Китай проблемът с надеждността не е толкова остър – те се интересуват твърде много от нас. Но китайците, които са способни да действат стратегически в името на висшите национални интереси, много често в ежедневието се държат като бизнесмени, пардон търговци.

И ако видят, че Русия няма къде да продава газа си, тогава се възползват от това. Така че сега тази врата се затваря. И това е страхотно.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version