КОСМОС

Хората четат емоциите на другите

Най-добрият начин да разберем наистина какво им е на хората около нас е слушането

Хората четат емоциите на другите по-точно, ако не гледат лицата им.

Емпатията е по-силна, когато хората се концентрират повече върху слушането, отколкото върху възприемането на образи.

Резултатът може да се дължи на факта, че хората са по-добри в това да скрият емоциите от лицата си, отколкото от гласовете си.

През годините социалните науки са демонстрирали дълбокото желание на индивидите да се свържат с другите и уменията, които хората притежават, за да различават емоциите или намеренията на хората около себе си.

Нашето изследване предполага, че разчитането на комбинация от вокални и лицеви знаци, или само по лицето, може да не е най-добрата стратегия за точно разпознаване на емоциите или намеренията на другите, казва д-р Краус.

В експериментите хората се опитват на симпатизират на другите. Понякога хората гледат и слушат човека отсреща, докато в други случаи само гледат или само слушат. Оказва се, че тези които слушат, са по-точни в преценката си за емоцията на човека срещу себе си.

Много тестове на емоционалната интелигентност разчитат на точни възприятия на лицата.

Това, което откриваме тук, е, че може би хората обръщат твърде много внимание на лицето – гласът може да носи много повече от съдържанието, необходимо за правилното възприемане на вътрешните състояния на другите.

Констатациите показват, че трябва да се съсредоточим повече върху изучаването на вокализациите на емоциите, казва изследователят.

Д-р Краус смята, че друг фактор за това защо емоциите са по-лесни за разчитане чрез гласа е, че слушането и гледането заедно са сложни задачи. Според него понякога е по-лесно и по-ефективно да насочим цялото си внимание към един канал.

Каквато и да е причината, слушането е по-важно, отколкото обикновено осъзнаваме.

Всъщност, ако имаме предвид това, което хората казват, и начините, по които те го казват, може да успеем да разбираме хората около нас по-добре – на работното си място или в личните си отношения.

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version