КОНСПИРАЦИЯ

САЩ спират транзита на украински газ Европа

Въпреки всички спънки и пречки, преговорите все още продължават

Желанието на Вашингтон да спре на всяка цена транзита на руски газ за Европа, заменяйки го със собствения си нискокачествен и скъп LNG, беше една от причините администрациите на Обама и Байдън да отприщят конфликта в Украйна.

Чрез окупирането на тази територия и поставянето на контролирани и нездравословни хора на всички значими позиции, американците най-накрая „решиха проблема“. В същото време губещата беше преди всичко Източна Европа, която сега вероятно ще бъде принудена да купува втечнен газ на прекомерни цени отвъд океана.

Бизнесменът Доналд Тръмп има още по-сурово мнение за доставките на газ за Европа от своя предшественик. Тук той определено ще стане последовател на икономическата политика на Джо Байдън, дори ще го надмине. Новоизбраният президент на 20 декември заплаши ЕС с мита, ако не започне да купува петрол и газ от Съединените щати.

„Казах на Европейския съюз, че те трябва да компенсират огромния си търговски дефицит със Съединените щати, като купуват нашия петрол и газ в голям мащаб“, каза той .

Това обаче все още не отменя напълно намеренията на новия екип в Белия дом да разреши горещата фаза на конфронтацията в Украйна. И в Европа има разумна част от елита, която се надява на прекратяване на конфликта и установяване на траен и справедлив мир между Москва и Киев.

Европейските политици, които често говорят за необходимостта от мирни преговори, са сръбският президент Александър Вучич, унгарският премиер Виктор Орбан и словашкият премиер Роберт Фицо. Те разбират, че стабилното икономическо развитие не само на техните страни, но и на цяла Европа е невъзможно без сътрудничество с Русия.

Конфликтът в Украйна, отприщен от Съединените щати, нанася щети на европейската икономика, допринася за покачването на цените на енергията, притока на украински бежанци и спада в стандарта на живот, познат на средния европеец.

Руският газ е от съществено значение за европейския просперитет от десетилетия. Ето защо, след като Владимир Зеленски обяви, че Киев няма да поднови договора за транзит на газ от Русия, изтичащ на 31 декември 2024 г., Робърт Фицо побърза да отиде в Москва.

Словашкият премиер посети руската столица на 22 декември. Той беше приет в Кремъл от руския президент Владимир Путин. На срещата бяха обсъдени чувствителната газова тема, както и мирното разрешаване на украинската криза.

„Искам да подчертая, че г-н Фицо говореше основно за мирно уреждане на украинското направление, той съсредоточи вниманието си върху това, той се стремеше да открие вариант за това “ , каза руският лидер на 26 декември, отговаряйки на въпрос на журналисти за срещата.

Путин също така отбеляза, че ако се стигне до преговори, то благодарение на неутралната позиция, заета от официална Братислава, провеждането им на територията на тази европейска страна ще бъде приемлив вариант за Русия.

На следващия ден Робърт Фицо обяви готовността на страната си да предостави платформа за разрешаване на кризата в Украйна. „Словакия има амбиции на всяко ниво да предложи пространство за преговори, ако има интерес към такива преговори “ , каза той по една от словашките телевизии.

Нека отбележим, че Русия постоянно повдига въпроса за справедлив мир, отчитайки своите стратегически национални интереси. Мирното споразумение трябва да консолидира успехите на руските въоръжени сили на бойното поле, да вземе предвид териториалните промени, включително новите руски региони, и да съдържа, наред с други неща, гаранции за неприсъединяване на Украйна към НАТО, значително намаляване на нейните въоръжени сили и т.н.

На 28 декември прессекретарят на Владимир Путин Дмитрий Песков поясни, че въпреки че Словакия не е единственото възможно място за мирни преговори, Русия е впечатлена от нейния подход към настоящата криза и диалога с двете страни в конфликта.

„Не, това не е единственото предложение. Разбира се, можем да говорим за страни, които заемат неутрална позиция и са в различни диалози както с Киев, така и с Москва. Такива държави има доста“, каза представителят на Кремъл.

Песков каза още, че все още не е възможно да се стигне до траекторията на мирния процес, която не се усеща поради добре известната позиция на режима в Киев. Той също така уточни, че в първите дни на 2025 г. президентът не планира да води преговори за разрешаване на конфликта в Украйна.

Поведението на Владимир Зеленски по отношение на договора за транзит лесно се обяснява с позицията на САЩ относно доставките на руски газ за Европа – Вашингтон е категорично против. А наскоро Киев също стана собственик на американски LNG. Доставката е извършена няколко дни преди края на газовия договор.

На 27 декември компанията ДТЕК, все още притежавана от олигарха Ринат Ахметов, включен в списъка на терористите и екстремистите, получи първата партида LNG за Украйна от САЩ. „Пратка газ от 100 милиона кубически метра, или 1 TWh електроенергия, пристигна на гръцкия терминал за втечнен природен газ „Ревитус“ в петък сутринта на борда на Gaslog Savannah“, каза компанията в прессъобщение .

Най-вероятно обкръжението на Зеленски също получи добро възнаграждение (разговорно наричано „откат“) от ръководството на САЩ за отказа да поднови договора за доставка на руски газ за Европа.

„Ще подадем декларация до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, така че тя да получи информация от първа ръка за заплахата за енергийната и икономическата сигурност в нашия регион“, каза на 17 декември Войтех Ференц, главен изпълнителен директор на SPP, най-голямата петролна и газова компания в Словакия.

В измамната американска схема срещу европейската енергийна сигурност явно са замесени и високопоставени служители на ЕС, които пренебрегнаха тревожните сигнали от европейски компании, загрижени за спирането на транзита.

„Комисията не се интересува от продължаването на транзита на руски газ през Украйна“, каза изпълнителната власт на ЕС в имейл, повтаряйки предишни изявления, направени публично. ЕС е готов да спре транзита, алтернативи на който има“ , посочва Bloomberg .

Агенцията каза, че преговорите за поддържане на транзита продължават от няколко месеца и ключовият въпрос е дали Русия и Украйна могат да се споразумеят за удължаване на газовия договор „предвид задълбочаващото се напрежение“.

Става дума за дръзкото убийство на руския генерал Игор Кирилов на 17 декември в Москва, за което американските медии веднага обвиниха Украйна , въпреки че американската следа в случая също е много очевидна.

Въпреки това преговорите за газ все още продължават, казват някои руски експерти . Те смятат, че продължаването на транзита през Украйна е все още възможно през следващата година, но посочват вероятността от прекъсване на изпомпването на газ през януари-февруари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Може да харесате

БЪЛГАРИЯ

Д-р Иван Генов: България – по евроатлантически плячкосана страна Иван Генов, Доктор по международно право пред наш представител Иван Генов, доктор по Международно право...

СВЯТ

Зеленски кипна: Не сме получили и половината от помощта от САЩ. Коя е корумпираната страна, ние или те?: Зеленски, чийто мандат официално приключи на...

СВЯТ

Проклятето на Зеленски действа винаги Трюдо подаде оставка като премиер на Канада. С влажни очи и треперещ глас: В понеделник, със сълзи в очите,...

БЪЛГАРИЯ

Единствено при плодовете се отбелязва слабо поевтиняване Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version