БЪЛГАРИЯ

Българите, евтини и зле образовани висшисти и привидна борба с корупцията

Евтини, но и зле образовани висшисти в страна, която разпределя непрозрачно еврофондовете, в която борбата с корупцията е привидна, съдебната сигурност е относителна, а работата на администрацията – посредствена. Така изглежда България през очите на германския бизнес, показват резултатите от анкетата „Бизнес средата в България“, проведена от Германо-българската индустриална търговска камара (ГБИТК) в периода 1 февруари – 1 март 2018 г. Резултатите бяха представени днес на пресконференция, предава ZORA NEWS.

Анкетата на ГБИТК е част от изследване на 15 германски външнотърговски камари в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Участниците от страната ни са 108 – фирми с германско участие между 1% и 100%, които поддържат търговски взаимоотношения с Германия, а общо от ЦИЕ те са 1754. Проучването е своеобразен барометър на бизнес климата и откроява силните и слабите страни на България като бизнес дестинация. То се прави от 2005 г. насам.

Германските работодатели са много доволни от цената на труда у нас. По-евтина е работната ръка единствено в Албания. Те планират около 10% ръст в разходите за работна ръка.

Разбира се, не е добре от гледна точка на работещите, но на това възражение работодателите имат друго: хората тук са зле подготвени. Както завършилите висше образование, така и дипломиралите се в професионални гимназии.

За поредна година страната ни е в дъното на класацията по качеството на академичното образование. Малко над 20% от анкетираните смятат, че у нас се подготвят кадри, отговарящи на изискванията на пазара на труда, само 1% са много доволни от тях. 17% обаче са крайно недоволни.

При професионалите гимназии нито един не казва, че е много доволен. 17% заявяват, че са много недоволни, 33% – че са по-скоро недоволни, 36% определят нивото на завършилите като посредствено. И все пак тук се наблюдава известно подобрение спрямо миналата година.

Като конкретни мерки за справяне с кризата инвеститорите виждат привличането на българите от чужбина, наемането на служители от трети страни и инвестиции в образованието.

Критиките, за съжаление, не свършват дотук.

Правната сигурност е относително понятие в България, споделят работещите у нас германски бизнесмени. Най-големият процент отговори се съсредоточава в графата „Много недоволен“ – 31%. Много доволен не е нито един.

48% от предприятията заявяват готовност да наемат нови служители, докато 7% най-вероятно ще се разделят с част от персонала си. Тези резултати остават непроменени в сравнение с миналогодишното изследване.

Логично следва и друг извод – че борбата с корупцията и престъпността е привидна. Тук процентът на много недоволните е 44. Отново нито един не е отговорил, че е много доволен.

Друго слабо звено е работата на администрацията. И тук, като при професионалното образование, има известно подобрение, но и предстои много работа. Нито един от анкетираните не отговаря, че е много доволен, а на противоположното мнение са 17 на сто от запитаните. По-скоро недоволни са 30 на сто, а като средно определят нивото на администрацията ни други 37%.

Има обаче нещо, което ни издърпва напред и това е ниската данъчна тежест. Много доволни от това са 26%, доволни – други 44%.

България заема първото място сред останалите 16 страни в Централна и Източна Европа, провели анкетата по отношение на данъчната тежест.

По-голямата част от участниците (53%) оценяват икономическата обстановка в България като задоволителна, като 44% вярват, че през настоящата година общото състояние на икономиката в страната ще се подобри. Компаниите са по-големи оптимисти по отношение на собствения си бизнес.

63% от анкетираните заявяват, че състоянието на предприятията им ще се подобри през тази година като 49% разчитат на повишаване на износа, а 46% планират повече инвестиции през 2018 г. На въпроса „Бихте ли инвестирали отново в България?“ 88% от анкетираните фирми членове на ГБИТК отговарят положително (за сравнение, в миналогодишното допитване 90% от анкетираните са отговорили утвърдително).

Членството на България в Европейския съюз безспорно е едно от конкурентните предимства на страната ни. 83% от запитаните са доволни или много доволни. Все повече компании подкрепят влизането на страната в еврозоната – 48% (2017: 42%), 36% са по-скоро притеснени от навлизането на единната европейска валута.

По отношение на политическата и социална стабилност нивото на удовлетвореност е малко над средното за Централна и Източна Европа. Не така стоят нещата с предвидимостта на икономическата политика обаче.

По данни на Германската статистическа служба стойността на търговския стокообмен между България и Германия през изминалата година достига нов рекорд – 7,51 млрд. евро, което е ръст от 12,7% спрямо предходната година. Българският износ се развива изпреварващо в сравнение с вноса от Германия. Търговският дефицит за Германия е в размер на 136,6 млн. евро. Страната ни е изнесла стоки на стойност 3,82 млрд. евро за Германия (ръст от 20,1% спрямо предходната година), а вносът възлиза на 3,68 млрд. евро (нарастване с 6% в сравнение с предходната година). Стойността на германските инвестиции у нас за 2017 г. е 130,7 млн. евро по данни на БНБ.

Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) е част от световната мрежа на германските външнотърговски камари. В 90 страни по света те предлагат своя опит, контакти и услуги, както на германски, така и на чуждестранни фирми. ГБИТК е наследник на Представителството на германската икономика (създадено през 1993 г.) и на Деловия клуб на германската икономика в България. Германо-Българската индустриално-търговска камара е официално учредена на 9 март 2004 година на базата на двустранно споразумение между правителствата на Федерална Република Германия и Република България. В ГБИТК членуват повече от 500 фирми, институции, организации и физически лица.

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version