БЪЛГАРИЯ

БОРИСОВ ОТНОВО НАПРАВИ ЕДНО ГОЛЯМО НИЩО

Срещата ЕС-Ердоган във Варна завърши без конкретен резултат

Без конкретен резултат завърши срещата между турския президент Реджеп Ердоган и председателите на Съвета на ЕС Доналд Туск и на Европейската комисия Жан Клод Юнкер. Домакин и посредник за срещата беше българският премиер Бойко Борисов. От изявленията след срещата стана ясно, че споразумението между ЕС и Турция за сдържане на бежанците ще продължи. Най- големият успех е, че след като през ден европейски и турски политици си разменяха претенции и се стигаше до обидни думи, сега се връщаме на масата на преговорите – всеки със своите претенции и мотиви, обобщи Борисов.

Борисов обяви, че е поставил пред президента на Турция Реджеп Ердоган въпроса с обезщетенията за имотите на бежанците от Беломорска Тракия.

„Всички теми, като се започне от тракийските бежанци, за ненамеса във вътрешните работи, съм ги поставил“, заяви Борисов, изпреварвайки встъпителните думи на председателя на Еврокомисията Жан Клод Юнкер, председателя на Европейския съвет Доналд Туск и президента на Турция Реджеп Ердоган.

Той обаче посочи, че и турската страна има своите претенции по всички тези въпроси – за данъците, имотите, джамиите. „За да не бъркаме тази лидерска среща с двустранните отношения, която беше определена по един брутален начин от един български политик, всички теми до една са поставени“, заяви Борисов, явно намеквайки за президента Румен Радев, който настоя на срещата да бъдат защитени българските национални интереси, а не само „да се разнася шербет“.

Не стана ясно дали и как българският премиер е поставил пред Ердоган въпроса за „душевните граници“ на Турция. Нито какви са били отговорите на турския гост по останалите спорни двустранни въпроси.

Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск посочи, че по темата с бежанците ЕС и Турция остават близки партньори. „Даваме висока оценка за изключителната работа на Турция по отношение на миграцията и за това, че са дали приют на толкова много бежанци през последните години. Полагат допълнителни усилия за техния живот”, заяви той.

„Разбираме, че Турция пострада много от опита за преврат и последвалите събития. Искаме да окуражим страната да работи със Съвета на Европа и да не бъдат уронвани човешките права. ЕС също така остава готов да помогне в това отношение”, допълни Доналд Туск.

Турският президент Реджеп Ердоган поздрави с най-сърдечни чувства и заяви, че за него е удоволствие да бъде на тази среща. Преди официалната част, той е имал среща на четири очи с премиера Борисов, която по думите му е била много ползотворна. „Надявам се периодът на лоши отношения между Турция и ЕС да е останал в миналото“.

Споделяме с Турция геостратегически интереси, свързани със сигурността и в енергийното снабдяване, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. „Искам Турция да бъде истински стратегически партньор на ЕС. Трябва да поддържаме честен диалог. Вярвам, че ЕС и Турция правят голяма грешка, когато описват различията, които ни разделят, но никога не описваме общите неща, които ни правят партньори. С нашите турски приятели имаме общи интереси“, каза Юнкер.

Според него само обединени ще успеем да се справим с това „ужасно бедствие тероризма“. „Намесата в Сирия трябва да става само в съгласие с международното право“, посочи той. Юнкер смята, че споразумението между ЕС и Турция за мигрантите е много успешно и това се дължи на Турция, която е приютила на своя територия милиони бежанци от Сирия. „Това показва, че Турция може да бъде солидарна с ЕС. За това трябва да й благодарим много“, каза председателят на ЕК.

Той успокои Ердоган, че не трябва да се притеснява за отпускането на 3 милиарда евро за бежанците. „Ангажиментът на ЕС ще бъде спазен“, обеща Юнкер. Той е против идеята да се прекратят преговорите с Турция за ЕС. „Аз съм гарант, че ще продължат преговорите с Турция. Трябва да се продължат усилията. Турция трябва да подобри своите отношения с държавите-членки на ЕС. Ще говоря за Кипър и Гърция. Това е абсолютно необходимо, ако искаме подобряване на отношенията“, подчерта Юнкер.

Той припомни, че ЕС е осъдил опита за преврат от 15 юли 2016 г. Председателят на ЕК изрази своята загриженост заради арестите на гръцки граждани и журналисти. „Не искам да оставате с неясни послания от нас. Тази среща беше добра и полезна. Имахме възможността да говорим съвсем открито. Имали сме доста срещи на тема ЕС-Турция и изводът винаги е, че ЕС и Турция трябва да вървят ръка за ръка заедно напред“, подчерта Юнкер.

В края на изказването си Юнкер отвори дума и за задържаните в Турция журналисти и гръцки военни. „Мисля, че тези въпроси трябва да се разгледат също, но дотук ще спра, тъй като кракът ми се обажда и ме боли“, претупа набързо темата Юнкер.

Може да харесате

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version