БЪЛГАРИЯ

Хаджигенов за завоя на Чалгаря: Вождът ни е сърдит, че не му щем кабинета

„Поведението на лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов все повече напомня на това на Бойко Борисов. Ако искаш да си сериозен политик обаче, не постъпваш по този начин.“

Така Николай Хаджигенов от коалицията „Изправи се! Мутри, вън“ коментира пред „Хоризонт“ решението на Трифонов да оттегли кандидатурата на Николай Василев за премиер и да предложи нов състав на евентуално бъдещо правителство:

“Ще има ново 20, което е като старото 20! Сега вождът ни е сърдит – такъв прекрасен кабинетен кабинет ни е събрал, пък ние не го щем! За съжаление приликите с поведението, политическото, на Борисов стават все по-видими. Още една прилика с поведението на Борисов – все някой друг му е виновен. Извинете, това не се прави така и не трябва да е така! Защото ние вече имахме един диктатор, втори такъв няма да допуснем”.

Слави прояви разум, оттегли блъф-офертата за кабинет

Евродепутатът Радан Кънев оцени като разумен хода на слави да ревизира проектокабинета си. Безспорно разумно е решението на Слави Т. Трифонов да оттегли блъф-офертата си за кабинет. Също разумно звучи организацията на пресконференция, вместо безкрайно общуване през социалните мрежи, даде позицията си екслидерът на ДСБ.

Но същински отговорно и съответно на политическата позиция на първа сила в трудно време и в сложен парламент би било да започне преговори (а не пазарлъци) за политиките (а не порции), които да върнат доверието в институциите и политическите сили. Да посочат път за излизане от кризата на правовата държава, за преодоляване на здравната криза, възстановяване на икономиката, написа евродепутатът в социалните мрежи.

Но и за ускорена модернизация, за новите политики на ЕС за климата, изобщо – за необходимото изграждане на една успешна европейска България.

Никаква илюзия, че тези преговори ще са лесни, нито гаранция, че ще са успешни. Но това е пътят на демократичните общества. Така направи Ирландия след трудни изборни резултати, така прави Нидерландия, постоянно е така в северните държави, в които парламентът е традиционно шарен и обикновено има правителства на малцинството, които търсят парламентарна подкрепа за всеки важен закон и ежегодно – за бюджета. Често има кабинети на малцинството в Испания. В Германия и Австрия преговорите продължават с месеци, трудни преговори доведоха до успешната коалиция в съседна Румъния…

Демократичната система предполага, че много различни обществени групи с различни идеи и интереси са представени в парламента. Управлението не е функция на първото място на изборите, а на намиране на достатъчно широко национално съгласие за облика и програмата на правителството и неговите законодателни приоритети.

Всички твърдим, че искаме да бъдем нормална европейска държава. Първото условие е да започнем да се държим като такава.

Може да харесате

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

КОМЕНТАР

Тв студиата са залети от обичайните шарлатани тип харизани, харалани и гоголозани, а Борисов стана пръв „тръмпист“ Няма по-големи к*рви от българските евроатлантически к*рви....

ПАРИ

Ето какво трябва да знаят семействата Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им...

ИНТРИГИ

Няма преки доказателства, че той е поръчал разстрела на Манол Велев, но пред съда ще бъдат разпитани няколко ключови свидетели освен вдовицата му Ще...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version