АНАЛИЗИ

Промяната ядоса дори бившите си партньори с това инфанатилно поведение

Тази ситуация в парламента е плод на една необмислена политическа стратегия от страна на „Продължаваме промяната“, която започна още във вчерашния ден. Тази стратегия целеше поне две неща. От една страна да докаже, че ГЕРБ са немощни като потенциал да управляват, от друга страна да ги пакетира в така желаната коалиция, която им се привижда с ДПС и с „Възраждане“. Така коментира политологът Цветанка Андреева създалата се патова ситуация в първия пленарен ден на 48-ия парламент, която продължава и към този час.

Според нея този капан не е успял и ГЕРБ са се усетили какво се случва. От друга страна пък ДПС и „Възраждане“ също са отказали да бъдат вкарани в подобна стратегия на „Продължаваме промяната“, смята анализаторът. По думите й „Продължаваме промяната“ са оспорили процедурата най-неочаквано.

„При положение че Конституцията я четяхме и ние наблюдателите и предполагам всички партии. Очакваше се, че процедурата е предварително договорена при избор на председател особено когато имаме един седем партиен парламент. Атаката на „Продължаваме промяната“ към ГЕРБ, за да докажат, че не могат да изградят мнозинство, е несъстоятелна поради простата причина, че и те самите не могат да предложат алтернативно мнозинство“, смята Андреева.

По думите ѝ ако някой е загубил управленското си мнозинство, то това са „Продължаваме промяната“ и техните партньори. Според нея недобро впечатление е направило дори на партньорите на ПП, че те не са съгласували това си политическо поведение дори с тях.

„Успяха да ядосат партньорите си от една страна, от друга успяха да мобилизират ГЕРБ в битката в рамките на парламентарния дебат – те реагираха доста вдъхновено. На ниво парламентарен дебат ГЕРБ спечелиха във вчерашния ден“, категорична е Андреева.

По думите ѝ ситуацията вчера е провокирала Христо Иванов да предложи решението за „ротация“ на председателя. Според нея Иванов, предлагайки дори този екзотичен вариант, е търсил някакво решение и изход от кризата.

„Това, че ГЕРБ го подкрепиха пък им даде правото на първи ход да покажат акт на добра воля, на търсене на компромисно решение в този парламент. „Продължаваме промяната“, като автори на създадения нека да го наречем сложен казус, решиха, че трябва бързо да реагират, за да не понесат всички негативи на това, че саботираха конституирането на парламента и оттеглиха кандидатурата си. Но оттегляйки кандидатурата си, те не дават подкрепа за кандидата на противника си, така че това не е жест на консенсус и жест на помирение. Напротив, това води, както видяхме, дп зацикляне отново в тази патова ситуация“, коментира Андреева.

По думите на политолога да свалиш правителство и да не излъчиш правителство е парламентарна практика, но да не конституираш парламент е директен удар върху демокрацията и функционирането на правовия ред и политическия модел в държавата.

„Всеки опит да се прокара лична политическа амбиция на дадена партия, ако коства националния мир – всяка такава партия ще излезе с негативи от тази ситуация, отколкото с позитиви. Затова и всички снощи тръгнаха поне привидно да предлагат решения, но истинската битка ще продължи днес в пленарна зала.“, категорична е Цветанка Андреева.

Може да харесате

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

Copyright © Вестник Зора, Излиза в София на 18 Май 1919, България

Exit mobile version